Megdöbbent Bejrút és egész Libanon lakossága, miután kiderült, a legkevesebb 135 halálos áldozatot követelő kedd esti robbanás előrelátható volt, és többször is figyelmeztettek már a veszélyre, írja a Guardian.
A most kiszivárgott információk miatt újabb nyomás helyeződött az egyébként is instabil libanoni kormányra, amely gazdasági krízissel küzd. A tüntetők megtámadták Saad Hariri libanoni miniszterelnök konvoját szerdán és összetűzésbe kerültek a biztonsági embereivel, ami látható jele annak, hogy egyre szélesebb az ellenállás a libanoni elit ellen a katasztrófát követően.
A kormány szerdán közölte, hogy több bejrúti tisztviselőt is házi őrizetbe helyeztek a nyomozás idejére, amíg ki nem derül, miért tárolták alig 100 méterre a veszélyes robbanóanyagot a lakóövezetektől évekig. A kabinet kéthetes rendkívüli helyzetet rendelt el.
A hajó korábbi kapitánya hat évvel ezelőtt orosz újságíróknak adott interjút. Akkor arról beszélt, a tulajdonos Igor Grechushkin magukra hagyta őket, a hatóságok pedig túszként tartják fogva a legénységet a fedélzeten.
A tulajdonos elhagyta a fedélzetet. A hajón ammónium-nitrát van. Ez egy robbanóanyag. És minket itt hagytak. 10 hónapja egy lőporos hordón élünk
– mondta.
Egy másik nyilvánosságra hozott levélben a legénység úszó bombaként hivatkozott a hajóra, amin ők túszként ragadtak. A főként ukrán munkások közel egy évet töltöttek a hajón, mielőtt szabadon engedték őket, a rakományt pedig egy közeli raktárba vitték.
A robbanásban megsemmisültek gabonatárolók is, így Libanonnak egyhavi gabonatartaléka maradt mindössze. Ezzel együtt Raoul Nahme gazdasági miniszter szerint nem áll fenn az élelmiszerhiány kockázata, nincs kenyér- vagy lisztkrízis.
A halálos áldozatok száma a libanoni Vöröskereszt szerint jelenleg 135, és több mint ötezren megsérültek. A számok várhatóan tovább nőnek majd, mert sok elhunyt a romok alatt vagy a tengerben lehet. Körülbelül 300 ezer ember veszítette lakhatását a robbanás következtében.
Kiemelt kép: STR / AFP