Az indiai legfelsőbb bíróság egyhangúlag alkotmányellenesnek nyilvánította, és eltörölte a homoszexualitást büntető, csaknem másfél évszázada hozott törvényt – közölte csütörtökön a helyi média.
A jogszabály alapján ugyan csak nagyon kevés embert ítéltek tényleges börtönbüntetésre, öt ember mégis megtámadta a bíróság előtt a jogszabályt, azzal az indokkal, hogy félelemben élnek a rendőrségi zaklatások és üldöztetések miatt.
Az indiai legfelsőbb bíróság megállapította, hogy a büntetőtörvénykönyv 377. cikkét a hatóságok arra használták fel, hogy zaklassák és hátrányosan megkülönböztessék az ország meleg közösségének tagjait.
Az indiai igazságszolgáltatás 2009-ben már hozott olyan döntést, amellyel bírálta a brit gyarmatosítás korából származó, a homoszexualitást tiltó és „természetellenesnek” nyilvánító jogszabályt. Akkor a delhi felsőbíróság hozott határozatot arról, hogy az azonos nemű felnőttek közötti, kölcsönös beleegyezésen alapuló szexuális kapcsolat nem tekinthető bűncselekménynek, és a szóban forgó törvénycikk pedig alkotmányellenes.
A döntést azonban 2013-ban a legfelsőbb bíróság megsemmisítette, ami nagy csapás volt az indiai leszbikus, meleg, biszexuális, transznemű és queer (LMBTQ) közösség számára. A legfelsőbb bírói testület három tagja akkoriban úgy foglalt állást, hogy a törvények módosítása vagy hatályon kívül helyezése a parlament dolga, de mivel a törvényhozás nem nyúlt hozzá a másfél évszázada érvényes jogszabályhoz, a kormány júliusban ismét a legfelsőbb bíróság elé utalta a kérdést.
Bár az utóbbi tíz évben valamelyest elfogadottabbá vált a homoszexualitás Indiában, elsősorban a nagyvárosokban, az azonos neműek közötti szexuális kapcsolatokat továbbra is tabuként és szégyenfoltként kezelik a konzervatív ország nagyobb részén.
Kiemelt kép: MTI/AP/Rafik Makbul