Nagyvilág

Szaúd-Arábia készen áll arra, hogy atomfegyvert fejlesszen

Feltéve, hogy Irán is ezt a politikát akarja folytatni.

Szaúd-Arábia kész kifejleszteni saját atomfegyverét, ha Irán is ezt a politikát fogja folytatni – jelentette be szerdán a szunnita királyság külügyminisztere a CNN hírtelevízióban.

Ádel al-Dzsubeir megismételte, hogy Rijád támogatja Donald Trump amerikai elnök előző nap bejelentett döntését, miszerint az Egyesült Államok felmondja az iráni nukleáris programról 2015-ben aláírt többhatalmi egyezményt.

„Felteszem, ha Irán újraindítja urándúsítási programját a mostaninál magasabb szinten, ez maga után vonja majd a megállapodásban maradt államok kilépését az alkuból, és az Iránnal szemben elrendelt korábbi szankcióik visszaállítását is” – vélekedett Dzsubeir.

Arra a kérdésre felelve, hogy ebben az esetben Szaúd-Arábia saját atomfegyver-programot indít-e, a miniszter azt válaszolta: „Mindent megteszünk népünk védelme érdekében”.

„Nagyon világosan értésre adtuk, hogy amennyiben Irán fejleszti nukleáris képességeit, minden tőlünk telhetőt elkövetünk, hogy mi is ugyanezt tegyük” – tette hozzá. Aláhúzta: az Irán regionális riválisának számító Szaúd-Arábia ebben az esetben kész saját atomfegyver létrehozására.

Dzsubeir szerint az Egyesült Államok előzetesen nem tájékoztatta a rijádi vezetést szándékáról, hogy felmondja az úgynevezett atomalkut.

Szaúd-Arábia 2016-ban szakította meg diplomáciai kapcsolatait Iránnal. Rijád ellenezte az atomalku megkötését, utólag pedig annak felmondására szólított fel és az Irán ellen elrendelt amerikai szankciók kiszélesítését sürgette.

Irán 2015 nyarán, több évig tartó tárgyalások után egyezett meg az Egyesült Államokkal, Nagy-Britanniával és Franciaországgal, Kínával és Oroszországgal, Németországgal, valamint az Európai Unióval, hogy legalább tíz évre korlátozza atomprogramját az ellene hozott szankciók nagy részének fokozatos feloldásáért cserébe.

Teherán a kilépésről szóló amerikai döntést követően bejelentette, egyelőre tartja magát az egyezményben foglaltakhoz, és kész folytatni a munkát a szerződést aláíró többi országgal. (MTI)

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik