Olaszországban többek között a tömegközlekedés, a közigazgatás, az oktatás és az egészségügy is csatlakozott a március 8-ára meghirdetett általános sztrájkhoz, amit a nők elleni erőszakkal szemben, az esélyegyenlőségért tartanak.
A vasúti dolgozók 24 órás munkabeszüntetése szerdán este kezdődött és csütörtök 21 óráig tart, Rómában és Milánóban nem járnak a repülőtéri gyorsvasutak sem. A városi tömegközlekedés csütörtök reggeltől szünetel: csak a reggeli és esti csúcs idején szállítják az utasokat.
Az általános sztrájkhoz a köz- és magánszféra munkavállalói szakszervezetei is csatlakoznak, az egészségügyben éppúgy, mint a közigazgatásban, oktatásban, mezőgazdaságban és a kulturális életben. Nem veszik fel a munkát az olaszországi taxisok sem reggel nyolctól este kilencig.
A sztrájkot az USB olasz szakszervezeti unió hirdette meg a Nemzetközi Nőmozgalom felhívásához csatlakozva, amely március 8-án így kívánja felhívni a figyelmet a nőkkel szembeni diszkriminációra és erőszakra, illetve az esélyegyenlőség hiányára, például a bérezésben.
Olaszországban tavaly 113 nő veszítette életét családi erőszak áldozataként. 2017 első félévében több mint kétezer nemi erőszakot követtek el, többségében nőkkel szemben. Az olasz nők csaknem fele nem dolgozik, mintegy egyharmada elhagyja állását az első gyermek megszületése után.
Az ENSZ adatai szerint a nők világszerte átlagosan több mint húsz százalékkal keresnek kevesebbet a férfiaknál ugyanabban a szakmai beosztásban. A nők által elszenvedett bérhátrány ugyanakkor Olaszországban az egyik legalacsonyabb, valamivel több mint öt százalék.
A nemzetközi nőnapon Spanyolországban is országos sztrájk lesz,
Ha mi megállunk, megáll a világ
jelszóval. A nőket mozgósító nagyszabású tiltakozó akció életre hívója a 8M Bizottság nevű szervezet, amely több száz, a feminizmust támogató civil csoportot tömörít. A spanyolországi munkabeszüntetést támogatják a dél-európai ország legnagyobb szakszervezetei és több baloldali párt is. (mti)