A japán meteorológiai hivatal (JMA) tájékoztatása szerint a Kjúsú szigetén lévő vulkán helyi idő szerint 18 óra 56 perckor lépett működésbe: narancssárga lávafolyamot lövell a magasba, miközben egy 2200 méter magas füstoszlop képződött a tűzhányó felett. Egyelőre nincs hír sebesültekről vagy károkról az NHK japán állami televízió jelentése szerint. A JMA az 1117 méter magas vulkán körüli területre az ötfokozatú skálán 3-as riasztási szintet rendelt el, aminek értelmében például nem ajánlott a vulkán környékét megközelíteni.
A 600 ezer lakosú Kagosima kikötőváros közelében lévő tűzhányó ugyanazon a szigeten található, mint a Kyushu Electric Power által üzemeltetett szendai atomerőmű, amelynek két reaktorát éppen tavaly nyáron helyezték újra üzembe. Előzőleg az ország több más nukleáris létesítményével együtt több éven át zárva tartották őket a 2011-es pusztító földrengés és cunami által előidézett fukusimai katasztrófa következményeként. A szendai atomerőmű üzemeltetője cáfolta azt az állítást, hogy a vulkán mostani nagy erejű kitörése megzavarhatja a létesítmény normális működését.
A Szakuradzsima a csendes-óceáni tűzgyűrűn fekvő távol-keleti szigetország egyik legaktívabb vulkánjának számít. Tavaly augusztusban a tűzhányó többszöri kitörése miatt a helyi hatóságok két kisebb környező település lakóit evakuálták. Japán területén 110 aktív vulkán található.