A Corriere della Sera olasz konzervatív napilap pénteki beszámolója szerint az amerikai Anti-Defamation League (ADL) az olasz külügyminiszterhez fordulva fejezte ki rosszallását amiatt, hogy a magyar kormány Szentmihályi Szabó Pétert jelölte római nagykövetnek.
Abraham H. Foxman, a New York-i székhelyű amerikai zsidó érdekképviseleti szervezet elnöke Federica Mogherini olasz külügyminiszternek írt levelében azt szorgalmazta, hogy Róma ne fogadja el Szentmihályi Szabó Péter akkreditációját. Az ADL (Rágalmazásellenes Liga) ugyanezt sürgette Giorgio Napolitano olasz államfőnél is abban a reményben, hogy Olaszország “arra bátorítja a magyar kormányt, hogy megfelelőbb képviselőt találjon a gyűlölet embere helyett”. Az “Ismert antiszemita” című cikk megjegyezte, hogy egyelőre semmilyen magyar akkreditációs kérelem nem érkezett az olasz külügyminisztériumba.
Szentmihályi Szabó Péter jelöléséről szól a Corriere della Sera első oldalán megjelent vezércikk is “Intolerancia és antiszemitizmus. Az előítélet ősi mérge” címmel. Az Európában előforduló antiszemita megnyilvánulásokról írva Pierluigi Battista, a Corriere della Sera volt főszerkesztő-helyettese arra szólította fel az olasz hatóságokat, hogy “vegyék komolyan az Anti Defamation League szívből jövő felhívását és csatlakozzanak a tiltakozáshoz egy olyan nagykövettel szemben, aki a zsidókat “a Sátán ügynökeinek” nevezte volna.
Orbán a kétségbeesés határára kergette a külföldi bankmenedzsereket
A Frankfurter Allgemeine Zeitung című német konzervatív lap az MKB Bank magyar állam általi megvételéről közölt beszámolót pénteki számában.
A BayernLB kétmilliárd eurót veszített Magyarországon című írásban a szerző, Henning Peitsmeier az adásvételt és annak előzményeit ismertetve megjegyezte: “A magyar kormány a jobboldali populista Orbán Viktor vezetése alatt az utóbbi években mindent megtett azért, hogy népszerűtlen legyen a nyugati bankok körében. Az egyre újabb törvények, mint például egy máról holnapra bevezetett különadó a kétségbeesés határára kergették a külföldi bankmenedzsereket.”
Hozzátette, hogy a bajor államháztartásra nem nehezednek további tervek, de “a bajor adófizetőknek jó kétmilliárd euróba került a BayernLB (tartományi bank) kirándulása a magyarok országába”, hiszen ekkora összeget tettek ki az értékcsökkenési leírások az MKB Banknál, amely ugyan 1994 óta a bajoroké volt, “de csak Orbán 2010-es kormányra kerülése óta volt tartósan problémás eset”.