Nem szerezte meg a parlamenti alsóház bizalmát a Jirí Rusnok vezette cseh szakértői kormány: a szerda késő este megtartott szavazáson a 200 tagú képviselőházban 93-an támogatták a kormányt, míg 100-an elutasították.
A szavazáson 193 képviselő vett részt, miután két képviselő börtönben van, négyen pedig a szavazás idejére elhagyták az üléstermet, egy képviselő pedig betegség miatt hiányzott.
Rusnok délelőtt terjesztette a képviselőház elé kormányának programját, és bizalmat kért a testülettől. A miniszterelnök előtt Milos Zeman államfő mondott beszédet, amely megadta a vita alaphangját. Zeman kijelentette: ha a Rusnok-kormány nem kap bizalmat a cseh képviselőháztól, rövid időn belül nem lesz újabb kormányalakítási kísérlet.
Míg délelőtt úgy tűnt, hogy a volt kormánykoalíciónak 101 biztos támogatója van a képviselőházban, az éles és indulatos vita után kora este a koalíció egysége megbomlott. A Polgári Demokratikus Párt (ODS) két képviselője – Tomás Úlehla és Jan Florián – bejelentette: nem fog a kormány ellen szavazni, hanem a szavazáskor elhagyja az üléstermet. Erre reagálva Karolina Peake, a LIDEM elnöke kijelentette: az ODS képviselői ismét a vezetőség ellen fordultak, ezért a szavazáskor ő is elhagyja az üléstermet.
“Tisztességes vereség”
Rusnok a szavazás után bejelentette, hogy csütörtökön vagy pénteken benyújtja lemondását. A miniszterelnök a bizalmi szavazás eredményét “tisztességes vereségnek” minősítette, amely hozzájárul a politikai válság megoldásához és a képviselőház feloszlatásához. “A szavazás eredménye kedvező a cseh politika számára” – mondta Rusnok újságíróknak a szavazás után. Bár kormánya nem kapott bizalmat, nem jött be a volt koalíció terve sem, hogy a 200 tagú képviselőházban 101 támogatóval a háta mögött magának kérhetné a második kormányalakítási megbízatást – tette hozzá.
Karel Schwarzenberg, a TOP 09 párt elnöke bejelentette, hogy pártja kezdeményezni fogja a cseh képviselőház feloszlatását.Ez a feltétele az előrehozott választásnak. Schwarzenberg szerint a bizalmi szavazás megmutatta: bár a Rusnok-kormány nem kapott bizalmat, a volt jobbközép koalíciónak sincs többsége a 200 tagú képviselőházban.
A szociáldemokraták és a kommunisták üdvözölték a TOP 09 álláspontját. “Örömünkre szolgál, hogy végre a TOP 09 is felismerte a reális belpolitikai helyzetet, és csatlakozott a mi igyekezetünkhöz” – mondta újságíróknak Bohuslav Sobotka szociáldemokrata pártelnök.
Rusnokot június végén nevezték ki a korrupciós botrány kirobbanása után.