Az állatokat Stephen Harper kanadai miniszterelnök személyesen üdvözölte hétfőn a torontói repülőtéren. A rendkívüli eseményen ugyancsak jelenlévő kínai nagykövet emlékeztetett, hogy amikor két éve elfoglalta állomáshelyét, az ő üdvözlésére csak a külügyminisztérium protokollfőnöke sietett ki a repülőtérre. A pandák kölcsönadásáról a kanadai kormányfő tavalyi kínai látogatása alkalmával született megállapodás.
Bíznak a kispandákban
A két ország illetékesei remélik, hogy Er Shun, az ötéves nőstény és Da Mao, a négyéves hím utódokat fog produkálni tízéves kanadai tartózkodása alatt. A két óriáspanda az első öt évet a torontói, a második öt évet pedig a calgaryi állatkertben fogja tölteni.
Ha bekövetkezik a várva várt szaporulat, minden utód, amely Kanadában jön világra, legalább egy évet anyja mellett fog tölteni a kanadai állatkertekben, de kínai tulajdonban marad, és egy idő után mindenképp visszakerül Kínába. E kikötés biztosítja, hogy Kína megőrizhesse világmonopóliumát az óriáspanda-utánpótlás felett.
Kína gyakran ad kölcsön óriáspandákat más országoknak kölcsönösen előnyös ügyletek alapján. A bérbevevő országok által fizetett hatalmas “bérleti díjat” Kína a pandakutatások finanszírozására fordíthatja, a külföldi állatkerteknek pedig rendszerint nagy többletlátogatottságot és -bevételt hoz, ha óriáspandát tartanak.
Finnyásak, de hatalmas az étvágyuk
Óriáspandát tartani azonban költséges dolog, a puszta etetésük is sokba kerül, mert az állatok nagyon válogatósak, és például Kanada esetében a két panda napi 10-16 órán át 14-20 kiló bambuszt rágcsál el.
Mindez ugyanakkor jó üzlet az óriáspandákat Kínából Kanadába szállító FedEx fuvarozónak, amely az állatok etetéséhez hetente 600-900 kiló bambuszt fog Kanadába szállítani légi úton a Tennessee állambeli Memphis állatkertjéből.
Er Shun és Da Mao VIP-ellátásban részesült a Csengtuból Torontóba tartó repülőgépen is: 100 kiló bambuszt, 150 kiló bambuszrügyet, 50 kiló almát és 20 liter friss vizet kaptak arra az esetre, megéheznének-megszomjaznának a 13 ezer kilométeres, 18 órán át tartó úton.
Kanadában legutóbb 1985-ben volt látható óriáspanda egy három hónapig tartó kiállítás alkalmával a torontói állatkertben. Az új jövevényeket május 18-tól láthatja a kanadai publikum.