Egy kijevi bíróság pénteken rendelte el Timosenko őrizetbe vételét, mert állítólag sorozatosan megsértette az eljárási szabályokat az ellene folyó perben, amelyben hivatali hatalommal való visszaéléssel vádolják.
A tüntetők felvertek körülbelül 30 sátrat a bíróság épülete mellett, és fogadkoztak, hogy mindaddig ott maradnak, amíg a hatóságok szabadon nem engedik az ellenzéki vezetőt. Olekszandr Turcsinov, Timosenko jobbkeze kijelentette, hogy fennáll a 2004-es narancsszínű forradalom megismétlődésének veszélye.
Az annak idején nyugatbarát kormányt hatalomba segítő forradalomnak Timosenko volt az ihletője.
A tüntetésen megjelent Vitalij Klicsko világhírű ukrán ökölvívó és fivére, Vlagyimir is. Mindketten első vonalbeli szereplői voltak a narancsszínű forradalomnak.
Timosenko elzárása “azzal a veszéllyel jár, hogy Ukrajna nemzetközileg elszigetelődik, és ezáltal az ukránok lemondhatnak arról, hogy valamikor demokratikus államban éljenek” – írta blogjában a bokszoló.
Pénteki meghallgatásán Timosenko nem volt hajlandó felállni, amikor a bíróhoz beszélt, többször megsértette őt, és kétségbe vonta a pártatlanságát. Ezért a bíró utasítására rendőrök vették körül a vádlottat, kivezették a tárgyalóteremből és megbilincselték. Kétszáz fős rendőri biztosítással, rabszállító autóval elszállították a Lukjanovszkij fogházba, és ott töltötte a péntek éjszakát.
A perben az a vád ellene, hogy visszaélt miniszterelnöki hatalmával, amikor a kormány jóváhagyása nélkül, állítólag túl magas áron kötött 2009-ben gázvásárlási szerződést Oroszországgal, és ezzel kárt okozott Ukrajnának. Ő hangoztatja, hogy ártatlan. A per megindítását bírálta az Egyesült Államok és az Európai Unió, Timosenko őrizetben tartását pedig külön kritizálta az EU, Franciaország és Svédország.