Halálos fenyegetések között élünk.
Ezzel a mondattal indít a Röszkén világhírűvé ált egykori N1TV-s operatőr, László Petra interjúja a Heti Válaszban (amit a lap szerdán publikált online, majd visszavont). László állítja, rettegésben kell élnie, tunéziai iszlamista hekkerek vérdíjat tűztek ki a fejére és sokan itthonról is megfenyegették.
Utána arról beszél, mennyivel jobban megviselte őt, amikor első gyermeke egynapos korában meghalt, majd elvetélt a másodikkal. “Aztán Isten végre megsegített: megszületett a harmadik és negyedik gyermekem, akik most velünk vannak.” Mindig klasszikus családot akart, erre “tudtomon és akaratomon kívül megrúgtam egy gyermeket” – mondta. Ez nagyon fáj neki, ahogy az is, hogy a gyerekeitől azt kérdezi a többi gyerek, gonosz-e az anyukájuk.
Ezután elmeséli, mennyit dolgozott a röszkei események előtti napon, hogy hány évet lehúzott a Magyar Televíziónál és az RTL-nél, akik most mégis “vérmes fasisztaként” tekintenek rá. A jobbikos N1TV-nél dolgozik, de ezt csak álláslehetőségként fogja fel. Nem tartja magát nácinak, de jobboldalinak igen.
Megszakadt szív
Arról, hogy miként működik az objektivitás, azt mondta, 2006-ban tartotta magát, bent volt a harcban és nem félt. De a menekültekkel kapcsolatban az eddigiekkel ellentétben valóban kevésbé vérmes hangot üt meg:
Amikor korábban a határon forgattam, és láttam például, ahogy 130 férfi préselődik fel egy vasúti felüljáróra, megszakadt értük a szívem. Fiatalok voltak, de olyan elcsigázottak, hogy bármelyikük lezuhanhatott volna.
A szeptember 8-i esetnél azonban nem érzett feszültséget, majd jött 2-300 migráns, akiket kb. tíz rendőr kísért, próbálták őket buszra tenni. Szerinte nagy káosz volt, kiabálás, tülekedés, por, majd felállt egy rendőrsorfal, mert páran kitörtek. Ő beállt a sorfal mögé, de a menekültek áttörték a sorfalat és őt is fellökték. Ezután “végtelenített tömeg” rohant felé, kezében a kamera, védekezni nem tudott “így viszont maradt a lábam és azok a borzasztó rúgások”. Hozzátette, ez
szégyenletes pánikreakció, de mégiscsak: reakció, azaz válasz valamire. Nem kezdeményeztem erőszakot, csak a futás helyett – helytelenül – a védekezést választottam.
Hogy utána mi történt, arra nem emlékszik, arra sem, amikor elgáncsolta az apát a gyerekével. Ő akkor nem a kiszolgáltatottat látta a férfiben, inkább a rendőröket tekintette annak, mert ők parancsba kapták, hogy puszta kézzel kell megvédeniük a határt. Azt a főnökétől tudta meg telefonon – miközben kirúgták -, hogy egy gyereket is felrúgott előtte. Magára haragszik,
fel kellett volna ismernem, hogy hullafáradtan nincs keresnivalóm a tűzvonalban. Közel mentem és elégtem.
A következő kérdés-válasz kombó talán a legerősebb az interjúban. A riporter azt kérdezi, ő tényleg a balliberális média által megírt Orbán Viktor-i politikai termék-e. László persze nemet mond, hozzátéve, hogy ő nem mészárolt le gyerekeket egy szigeten (mint Anders Breivík pár éve), csak pánikba esve ostobán viselkedett. Szerinte a “444.hu és társai” rögtön nevesítették őt,
miközben nem akadt sajtótermék, amely le merte volna írni a 71 menekültet a halálba küldő embercsempészek nevét. Nekik szabad inkognitóban maradniuk, nekem hamar elfogytak a jogaim.
Szerinte ezen a Facebook is sokat dolgozott, hamis profilokat hoztak létre, ahol gyalázkodtak rajta. Ezeket az oldalakat a Facebook nem volt hajlandó szerinte letiltani, mert nem sérültek a közösségi alapelvek, nem zaklatott senki senkit. Az egyik ilyen volt Györfi Andrásé, aki szerinte ingyenreklámot csinált a vállalkozásának, “a megsemmisítésemmel kufárkodott”.
Hogy miért várt két napot a bocsánatkéréssel, arra azt mondta, el akart bújni, összeomlott, bár a megrúgottaktól személyesen bocsánatot kért volna. Rájött arra is, borzasztó mintát nyújtott, ezért mindenkitől elnézést kell kérnie, amit megtett a férje útján. Azzal nem is tud mit kezdeni, hogy Tarr BÉla kitagadta őt a Magyar Filmművészek Szövetségéből, aminek sose volt tagja.
A gyilkosok
Jól kiosztja még az egyik “áldozatát” (az idézőjel a Heti Válaszé), aki szerinte nem is menekült, mert ugye Törökországon keresztül jött és terrorszervezet tagja lehetett (ami ugyanolyan bizonyítatlan állítás, mint Lászlót lenácizni).
Végül a saját jelenéről és jövőjéről beszél, elmondva, hogy most munkanélkülivé vált, a férje kénytelen volt abbahagyni a Színház- és Filmművészeti Egyetemet, a rákos édesanyja pedig a helyzet miatt kórházba került, napokon belül meg fog halni. Hozzáteszi, hiába mondaná, hogy a 444 vagy Györfi gyilkosok, ő marad a közellenség.