A 83 évesen elhunyt kínai férfi holttestét „egyszerűen kiásták a sírjából, két kanna dieselt öntöttek rá, majd meggyújtották”, a helyi kormányzat utasítására – mondta el a halott férfi legidősebb fia a kínai sajtónak. Mindezt azért tették, mert a helyi törvények értelmében az elhunytat nem lehetett volna eltemetni, csak elhamvasztani – írta a China Daily.
Cseng Csaomút december 16-án temették el az Anhuj-tartományban lévő Csianghszian megyében, három nappal halála után. A koporsós temetéssel utolsó kívánságát teljesítették, annak ellenére, hogy a területen tilos földbe temetkezni, csak a hamvasztás engedélyezett. Miután a helyi hatóságok értesültek az esetről, felszólító levelet küldtek a családnak, két napot adva nekik a hamvasztásra, majd miután nem engedelmeskedtek, erőszakkal „hamvasztották” el a holttestet.
Kiásták (“exhumálták”) és felgyújtották (“hamvasztották”) a 83 évesen elhunyt férfi holttestét
Fotó:Anhui TV
A helyi hatóságok a rendőrség és a tűzoltóság segítségével december 19-én vonultak ki a sírhoz, amelyet elkerítettek, majd – anélkül, hogy a családot értesítették volna – kiásták a sírt, diesellel locsolták le a fából készült koporsót, és a sírhantban felgyújtották. A helyi hatóságok erre az „exhumálás” és a „hamvasztás” szavakat használták. A család – és a kínai internetezők nagy része – azonban inkább a „hullagyalázás” szót találta helyénvalónak.
A kényszerhamvasztás után a családtagok és falusiak összecsaptak a rendőrökkel, akik öt embert tartóztattak le az hullaégetés utáni incidensek miatt. A család szerint a helyi vezetők egy korábbi kártérítési ügy miatt, bosszúból égették el a holttestet, és azt állították, hogy két másik családnak elnézték, hogy nem hamvasztották el elhunyt rokonaikat.
Miután az esetről beszámolt az országos kínai sajtó is, a helyi hatóságok közölték, hogy próbálnak megegyezni a családdal, akik jogi szakértők elmondása szerint pert indíthatnának az eset miatt, mert egy 2012-es jogszabály megtiltotta a helyszíni kényszerhamvasztásokat. A család közölte, csak akkor hajlandóak az egyességre, ha a rendőrség szabadon engedi a letartóztatott embereket. A legfrissebb hírek szerint a megegyezés még nem történt meg.