Mind a saját kilátásaik, mind a gazdaság helyzetének alakulását kedvezőtlenül ítélik meg a cégek. Többségük azonban csak egyéves időtávon számít negatív gazdasági hatásokra.
„Minden eddiginél borúlátóbban tekintenek a 2021-es évre a hazai vállalatok. A hazai, 2 milliárd feletti éves árbevételű, nem-állami nagyvállalatok növekedési lehetőségeit vizsgáló indexünk ugyanis az előző negyedévhez képest -2 pontról -10 pontra zuhant. Ezzel a felmérés 2014-es indulása óta az index az eddigi legalacsonyabb értékét vette fel” – mondta a K&H üzleti ügyfelek divízió vezetője.
„Jelenleg a vállalatok saját kilátásaikra, valamint a gazdaság helyzetének alakulására vonatkozó várakozásai is jelentősen romlottak. A cégvezetők a harmadik negyedévhez képest saját helyzetüket lényegesen kedvezőtlenebbül látják, hiszen a vállalati részindex 8 pontos eséssel -3 ponton áll. Emellett a járvány tovább rontotta a gazdasági helyzet változásának megítélését is, a makrogazdasági részindex elérte eddigi minimumát, és -19 pontól -28 pontra zuhant” – foglalta össze az eredményeket Patrick Van Overloop.
Alábbhagyott az ipari szereplők bizakodása
Az iparágakat tekintve továbbra is a szolgáltató szektor várakozásai a legkedvezőtlenebbek, ami -15 ponton áll, de az ipar előző negyedévben tapasztalható, enyhének mondható optimizmusa is elpárolgott. Most már a kereskedelmi cégekkel együtt nagyjából ugyanolyan negatív kilátásokkal számolnak (-9 pont és -10 pont) ők is.
A cégméretet alapján mindhárom kategóriában romlottak a 2021-re vonatkozó kilátások. A legjelentősebb változás a legkisebb, tehát a 2-4 milliárd forint éves árbevétellel rendelkező vállalatok esetében figyelhető meg, a várakozásuk -2 pontról -12 pontra csökkent. Őket követik a 10 milliárd forint éves árbevétel feletti nagyvállalatok, ezek a cégek 9 pontos eséssel -9 ponton állnak. A legkevésbé pesszimistának pedig -6 ponttal a 4-10 milliárd forint éves árbevétel közötti társaságok mondhatók.
2021 után jöhet a javulás
A járvány egyre jobban rányomja a bélyegét az idei gazdasági helyzet megítélésére. Az előző negyedévhez képest jelentősen, 60 százalékról 77 százalékra nőtt azok aránya, akik a következő egy évben romló gazdasági környezettel számolnak. Ez a negatív várakozás azonban csak a jövő évre vonatkozik, középtávon kifejezetten optimisták a cégek. Amíg az előző negyedévben majdnem harmaduk (32 százalék) számolt javuló kilátásokkal hároméves időtávon, addig jelenleg több mint a felük (53 százalék) vélekedik így.