2016 utolsó negyedévében a tartós műszaki cikkek értékesítése 3,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi időszak teljesítményét. A GfK a legnagyobb mértékű erősödést a hét szektor közül kettőben, a háztartási nagy- és kisgépek árucsoportjában mérte.
A tavalyi negyedik negyedév a hazai szórakoztató elektronikai piacon pozitív eredménnyel zárult: az értékesítés teljes forgalma a mért kategóriákban 9,3 százalékos növekedést mutatott. A szektor bővüléséhez hozzájárult még a hangprojektorok, akciókamerák és a hordozható audiotermékek piaca.
A hűtőgépcsere-programnak köszönhetően a hűtők és fagyasztók iránti kereslet 50 százaléknál is nagyobb mértékben nőtt. Az egy évvel korábbi mosógépcsere-program miatt ugyanakkor a mosógépek forgalmában 25 százalékos csökkenés volt tapasztalható.
A háztartási kisgépek forgalmánál 21,2 százalékos növekedést mértek. Erős, kétszámjegyű növekedés volt megfigyelhető az olajsütők, a kávéfőzők, a szőrtelenítés kategóriákban és a porszívók esetében, a hajvágók és a vízforralók kategóriájában viszont csupán egyszámjegyűre korlátozódott a növekedés.
A fotószektor hazai piaca 19 százalékos csökkenést szenvedett el az azt megelőző negyedévvel összehasonlítva. A piac a drágább készülékek felé tolódott el, ami az átlagár növekedéséhez vezetett. Ugyanakkor a szegmens nagy részét kitevő fix lencsés kompakt gépek háttérbe szorulása tovább folytatódott.
Jóval kevesebb tablet és nyomtató fogyott
Az IT-szektor forgalma éves szinten 11 százalékkal csökkent. A legnagyobb visszaesést a tabletek szenvedték el, amelyek 18 százalékkal múlták alul a korábbi teljesítményüket. Növekedést csak a monitorok, egerek, billentyűzetek termékcsoportjai értek el. Az előző negyedév pozitív teljesítménye után a telekommunikációs szektor 2016 utolsó negyedévében is tudott nőni, és csaknem 6 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakát.
Irodatechnika és kellékanyagok szegmense viszont 22 százalékos visszaeséssel zárt. A nyomtatók, multifunkcionális berendezések és lézertonerek gyengélkedése mellett növekedni csupán a festékpatronok tudtak.
Sztupár Andrea, a GfK szakértője a technológia és piaci helyzet okán úgy véli, hogy „amennyiben a makrogazdaság és kiskereskedelem trendjeiben nem lesz lényeges változás, az elektronikai piacon 2017-ben stagnálás vagy minimális növekedés lesz”.
A GfK TEMAX a műszaki termékek piacára kifejlesztett mutatószám. Az eredmények a piackutató cég folyamatos kiskereskedelmi panelkutatásán alapulnak, mely világszerte több mint 425 ezer kereskedelmi egység adatait egyesíti.