A Habitat for Humanity Magyarország jelentése szerint továbbra is mély a lakhatási válság Magyarországon.
A jelentés szerint:
- Magyarországon 2015-ben 840 ezer embernek volt “rezsiproblémája”
- 2,5 millióan – közülük 500 ezer gyerek – éltek beázó, nyirkos lakásban
- négymillió embert érintett a túlzsúfoltság
- háromszázezren pedig olyan leromlott településrészeken laktak, ahol kevés volt a munkalehetőség, az oktatási intézmény, illetve nem volt megfelelő az egyéb szolgáltatásokhoz, például az egészségügyi intézményekhez való hozzáférés
Kiemelték: a méltányos lakhatást a hosszú távú, megfizethető bérlet is biztosíthatja, ehhez azonban például sokkal több bérlakásra lenne szükség. Cikkajánló: a lengyel kormány nagyszabású bérlakásépítést hirdetett a szegényebbeknek >>
Hozzátették: az intézkedések segíthetnek ugyan a minőségi és zsúfoltsági problémákon, de a források nagy része inkább a magasabb státusú háztartásokat szolgálja.
A Habitat for Humanity szerint a legszegényebbek jártak rosszabbul a normatív lakásfenntartási támogatás tavalyi megszüntetésével. A magáncsőd intézményéről azt mondták, nemzetközi összehasonlításban meglehetősen szigorúak az igénybevétel feltételei.
A szervezet megállapítása szerint Magyarországon jelenleg nincs központilag koordinált lakáspolitika, a költségvetés átláthatatlan, nem egyértelmű, mire mennyit szán a kormány. További probléma az aránytalanság, a kormány sokat költ azokra a támogatásokra, amely a jobb helyzetben lévőknek segít.