„Gazdaságpolitikai úttévesztés 2021-től Magyarországon” címmel tartott előadást Matolcsy György a 62. Közgazdász-vándorgyűlésen, amelyről a Portfolio közölt tudósítást. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke szerint Magyarország gazdaságpolitikai úttévesztésben van és teljes gazdaságpolitikai fordulatra van szükség. Jelezte, az MNB már 2020-ban jelezte, hogy ebben az évtizedben lelassul a növekedés, visszatér az infláció, és makacs lesz az árnövekedés.
Az MNB 2021 közepén elindította az inflációellenes küzdelmet. – Arra kértük a kormányt, hogy csatlakozzon hozzánk, de nem tette. A jegybank a fékre, a kormány a gázra lépett. És ebből nagyon-nagy gáz lett” – mondta Matolcsy, aki szerint a kormány kétéves késéssel követte a jegybankot az infláció elleni harcban.
Beszélt arról is, hogy a 2010-2019-es évtizedet megnyertük, hitelezési, beruházási, növekedési fordulatot értünk el, miközben a költségvetési hiány is csökkent. De az oktatás és az egészségügy területén nem értek el nagy fordulatot – ismerte el, hozzátéve, ez volt az „egyensúlyi növekedés” évtizede.
A 2021-24 közötti években az úttévesztés következtében veszélybe került minden. Veszélybe került a 2030-ig vágyott célok elérése.
Szerinte Magyarországnak két veszélyes ellenfele van:
- az eladósodás
- és az infláció.
Nem közeledtünk a legjobban teljesítő EU-s országokhoz, de a legrosszabbul teljesítők közeledtek hozzánk – hangsúlyozta.
Úgy véli, a kormány hibásan úgy vélte 2021-ben, hogy a magas árak jót tesznek a költségvetésnek, de ez nem így lett. „Ha az emberek nem fogyasztanak, mert nincs miből, ha a tartalékaikat elveszítik”, akkor nem lesz költségvetési bevétel. Megdöbbentőnek nevezte, hogy az inflációs és az élelmiszerinfláció nálunk volt a legnagyobb.
Szerinte a kormány abban is téved, hogy a reálbérek növekedése automatikusan növeli a fogyasztást. A reálbérek a jövedelmek felét fedik le, de ott vannak a nyugdíjak és más szociális ellátások, amelyeknek nem nőtt a reálértéke.
Ez egy középosztályellenes gazdaságpolitikai fordulat volt
– mondta.
Kifejtette azt is, hogy az autóipari beruházásoktól, és más külföldi beruházásoktól sem lesz gazdag Magyarország. – Nem volt reális cél Orbán Viktortól, hogy 2030-ra az EU 5 legjobb országa közé kerüljünk. Azt javaslom, hogy legyen ez a cél 2040-re, mert 2030-ra nem jön össze – hangsúlyozta Matolcsy.
Az MNB elnöke szerint az egyensúly és fenntartható növekedést kell, a versenyképességet kell javítani, és a termelékenységet kell bővíteni – vezette le.