Az állam bőkezűen megtámogatja a megtérüléssel első látásra sem kecsegtető projektet, az hamarosan felszámolásba dől, majd szerencsés befektetők töredékáron megszerzik az eszközöket a felszámolás során.
Gondoljunk csak az egerszalóki fürdőre, amibe 11 milliárd forintot ölt a Magyar Fejlesztési Bank, végül ennek alig negyedéért huppant Mészáros Lőrinc közelébe. Ilyesmi történt a bedőlt Quaestor hagyatékával is, ennek egy nagyobb darabját, a győri stadion-, bevásárló és hotelkomplexum széthordását részletesen bemutattuk. A közpénzdonor az MFB volt ebben az esetben is, a kormány bankja a felszámolás során befektetésének töredékéhez jutott hozzá, a nyertesek a magánbefektetők lettek, akik a város legértékesebb fejlesztési területét szerezték meg bagóért. De hozhatjuk példának a Kurucz csoport esetét is, amikor az ország egyik legkorszerűbb sertésfeldolgozójának létrehozását támogatták állami pénzzel, aztán három év után beütött a krach.
Bizonyos szempontból ebbe a sorba illik a kisvárdai csigafeldolgozó is, hiszen államilag megtámogatott nagyberuházással hoztak létre egy projektet, ami nem jött be, a csigabiznisznek is csőd lett a vége. A Bourgogne Gastronomie Kft. története egyelőre a felszámolási árveréseknél tart, de annyi már látszik, hogy a beleölt közpénz megtérülésére nincs esély.
Miért kell a magyar kormánynak milliárdokkal támogatnia mindenféle őrült ötletet és reménytelen vállalkozásokat?
– tette fel a kérdést Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő a csigaügy kapcsán. Az értetlenség annak szól, hogy az állam nem stratégiai fontosságú, közszolgáltatást nyújtó projektekben vállal kockázatot, és feleslegesen égeti el az adófizetők milliárdjait.
A napokban harmadszor hirdette meg az állami felszámoló, a Nemzeti Reorganizációs Nonprofit Kft. a kisvárdai csigafeldolgozó eszközeit, miután az eddigi két nekifutásra még érdeklődő sem akadt. Ez nem sok jóval kecsegteti a külgazdasági tárcát, amely 2,5 milliárd forinttal támogatta, valamint az Eximbank Zrt.-t, amely mintegy 5 milliárd forint hitellel segítette a Bourgogne Gastronomie Kft.-t a Magyarországon nem éppen szokványos beruházás létrehozásában. (Az utolsó leadott mérlegben összesen 8,195 millió euró támogatásnak van nyoma: ebből 7,3 millió euró a 2020-ban kapott támogatás, plusz 867 ezer euró munkahelyteremtésre, az ingatlanokra pedig az Eximbank, illetve a minisztérium összesen bő 9 milliárd forintnyi jelzálogjogot jegyeztetett be.)
A gyárat Kisvárda erős embere, Seszták Miklós egykori fejlesztési miniszter, a térség országgyűlési képviselője adta át 2019-ben, de bármekkora állami hátszél állt is a háttérben,