A magyarok több mint 2/3-a szerint nem lesz elég az állami nyugdíj időskorában
Felnőtt éveink során könnyen hozzászokunk ahhoz, hogy fizetésünket minden hónapban megkapjuk. Sőt, természetes, hogy azt gondoljuk, a kemény munkával töltött éveket követően a megérdemelt pihenés következik majd. Azonban a nyugdíjas kor elérésével gyorsan megváltozhat a keret, melyből gazdálkodhatunk, egyes szakértők szerint a jövőben akár a nyugdíj előtti utolsó jövedelmünk alig kétharmada lehet majd csak a nyugdíjunk. Ezzel a problémával pedig nem érünk rá közvetlenül a nyugdíjkorhatár előtt foglalkozni, sőt, érdemes már pályakezdő éveinkbe beleépíteni az ezirányú tudatosságot.
Egy nemrég elkészült reprezentatív kutatás, az OTP Öngondoskodási Index szerint a magyarok 63%-a úgy gondolja, hogy nehezebb lesz az élete nyugdíjasként, mint szüleinek volt. Ennek és az elmúlt évek bizonytalanabb gazdasági környezetének köszönhetően azonban mind a médiában, mind a hétköznapi kommunikációban egyre nagyobb hangsúlyt kap az öngondoskodás. 32%-ról 40%-ra emelkedett azok aránya, akik vagy rendelkeznek, vagy terveznek nyugdíjcélú megtakarítást kezdeni.
A nyugdíjas kor rémálom is lehet
Az OTP Nyugdíjpénztár kutatása szerint a hazai lakosság több mint fele számára a nyugdíjas évekkel kapcsolatos egyik legnagyobb félelem, hogy valaki a rokonok segítségére fog majd szorulni. A függetlenség féltése mellett azonban egy rossz anyagi helyzetű nyugdíjaskor számos más lelki és fizikai kihívást is hozhat magával.
- Stressz és szorongás: a pénzügyi bizonytalanság és az anyagi gondok szorongást és stresszt okozhatnak, különösen, ha nehézségeink vannak a szükséges kiadások fedezésében. Hosszabb távon akár depressziót is kiválthat, különösen, ha úgy érezzük, nincs kontrollunk a helyzet felett.
- Önbecsülés csökkenése: az anyagi nehézségek és a társadalmi összehasonlítások önbecsülésünk csökkenéséhez vezethetnek.
- Szociális elszigetelődés: a pénzügyi nehézségekkel járó szociális korlátok, például a társasági eseményektől való távolmaradás könnyen vezethet magányhoz.
- Egészségügyi kihívások: az anyagi szűkösség az egészségügyi ellátás és gyógyszerek hozzáférését is korlátozhatja, ami fizikai és lelki egészségügyi problémákat okozhat. Az állandó aggodalom és a megfelelő pihenés hiánya fizikai kimerültséghez is vezethet.
- Alacsonyabb életszínvonal: a pénzhiány miatt nyugdíjasként kénytelenek lehetünk alacsonyabb életszínvonalon élni, amely magában foglalhatja az alapvető szükségletek kielégítésének nehézségeit, a rossz minőségű, hiányos vagy nem elegendő táplálkozást.
- Lakhatási problémák: a megfelelő lakhatás biztosítása is kihívásokkal járhat, beleértve a lakbért vagy a rezsi kifizetését.
Az ilyen kihívásokkal való szembesülés mind azt mutatja, milyen fontos az időbeni pénzügyi tervezés és az anyagi stabilitás megteremtése a nyugdíjaskorra.
Hogyan élhetjük meg boldogan a nyugdíjas éveket?
Az anyagi stabilitás, a lelki békesség és a fizikai egészség folyamatosan hat egymásra, a három pillér együttesen járul hozzá ahhoz, hogy életünk utolsó évtizedeit kiegyensúlyozottan és boldogan tölthessük.
- Egészség és jólét: a stresszmentes környezet és a pihentető életmód hozzájárulhat egészségünk megőrzéséhez és javításához. A nyugodt nyugdíjaskor lehetőséget teremthet egy egészen új életmód kialakítására, beleértve az egészséges étkezést és a rendszeres testmozgást.
- Családi és társadalmi kapcsolatok: a nyugodt nyugdíjaskorban az embernek több idő adatik azokra, akik fontosak számára, és részt vehet olyan tevékenységekben, amelyek közösségi kapcsolatokat építenek.
- Érzelmi jólét: idős korban az érzelmi támogatás és az életminőség javítása kiemelten fontos.
- Kulturális és személyes élmények: az anyagi stabilitás lehetőséget teremthet utazásokra, hobbi tevékenységekre, tanulásra és más érdekes projektekre.
- Önkéntesség: az anyagi biztonság és a nyugodt élet lehetővé teheti számunkra, hogy időt és erőforrásokat szenteljünk önkéntes tevékenységeknek, mely a személyes érzelmi töltet mellett hozzájárulhat a társadalom és a közösség jobbá tételéhez is.
- Önfejlesztés, kreatív kibontakozás: az idő és a stabilitás lehetőséget adhat az önfejlesztésre és tanulásra. Ez lehet új készségek megszerzése, új hobbi kipróbálása vagy akár továbbképzés.