Összecsukló lakáshitelezés, kamatstop, extraprofitadó és megnövelt tartalékráta – nem győzik sorolni a bankok a rájuk háruló újabb és újabb csapásokat. Hiába tűnik azonban úgy mindezekből, hogy nincsenek könnyű helyzetben, a 2008-2009-es időszakkal ellentétben a bankoknál nem jellemzőek az elbocsátások, sőt folyamatosan toborozzák az új munkaerőt.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint a hitelintézeti szektorban dolgozók átlagos létszáma évek óta 39 ezer körül van, tavaly is 38 966 fő volt a hitelintézeteknél az átlagos statisztikai létszám. A fizetés pedig változatlanul ebben a szektorban a legmagasabb. A KSH adatai alapján tavaly
Egyedül az informatikai szektorban vannak hasonló bérek, de még az ottani fizetések is elmaradtak némileg a pénzügyesekétől.Ráadásul ebben a szektorban folyamatosan keresik az új munkaerőt, és azt ígérik, a munka nem csak jól fizet majd, de érdekes is lesz. A Magnet Bank például ezzel a szöveggel toboroz: „Szeretnél egy unalmas munkahelyen, magas fizetésért, stresszes munkát végezni? Akkor jobb, ha egy másik álláslehetőséget keresel magadnak, amelyhez sok sikert kívánunk. Ám, ha egy lelkes, elhivatott csapatnak lennél a tagja, akik gondolkodásában szabad, felnőtt, együttműködő, inspiratív szervezeti kultúrát hoznak létre, akkor köztünk a helyed!”
Ezernél is több az állásajánlat
A Magnetnél a bank honlapja szerint jelenleg 14 betöltetlen álláshely van, de a teljes szektorban több mint 1000 pozícióra keresnek munkaerőt. A legtöbb állásajánlat az MBH Banknál van, 366 tételből áll a lista. A Takarékbank és az MKB Bank összeolvadásával most létrejött új pénzügyi csoportnál egyébként tavaly csaknem 9500-an dolgoztak, ehhez képest a 366 betöltendő álláshely nem is olyan sok. 200 fölötti nyitott pozíciót hirdetnek jelenleg az OTP honlapján, a K&H 165, a Raiffeisen 127 új munkatársra vadászik, de a többi nagybanknál is több tucat új dolgozót keresnek.
A legjellemzőbb területek, ahol munkaerőhiány van: az informatika, a jogi és biztonsági részleg, valamint az értékesítés. A hagyományos munkakörök, például bankfióki ügyintéző vagy hiteltanácsadó mellett egyre több bank keres az internetes csalások megelőzésében jártas szakértőket. A bankbiztonsághoz, az adatbiztonsághoz, de különösen a kiberbűnözők elleni küzdelemben jártas álláskeresők válogathatnak az ajánlatokban. A klímaváltozás elleni küzdelem és a fenntarthatóság is egyre fontosabb a bankoknál, az OTP például kifejezetten ESG-kockázatkezelési szakértőt is keres.