Gazdaság

Felfüggesztették a Baross Gábor hitelprogram alprogramját

Palágyi Barbara / 24.hu
Palágyi Barbara / 24.hu
Felfüggesztették a Baross Gábor Újraiparosítási Program forgóeszközhitel alprogramját a keret kimerülése miatt; a döntés a konstrukció másik két területét a beruházási és a zöld hitelt nem érinti - közölte az EXIM Magyarország hétfőn az MTI-vel. A Magyar Bankszövetség a 700 milliárd forintos kerettel meghirdetett Baross Gábor Újraiparosítási Hitelprogram keretének növelését javasolja a kormánynak.

A közleményben felidézték, hogy a február 1-jével indult hitelprogram keretében az energiaválságnak leginkább kitett magyar vállalatok kedvezményes, forintban maximum 6 százalékos, euróban 3,5 százalékos fix kamatozású kölcsönt igényelhetnek.

Az elmúlt közel egy hónapban mintegy 1100 milliárd forintnyi hiteligénylés érkezett az ügynökséghez, illetve refinanszírozó partnereihez; a forgóeszközhitel bizonyult a legkeresettebbnek, az igénylők csak ebből mintegy 700 milliárd forint értékben adtak le igényt.

Jelezték azt is, hogy az eddigi igényléseket beérkezési sorrendben bírálják el, a támogatási döntéseket március 5-ig hozzák meg.

Kisgergely Kornél, az EXIM Magyarország vezérigazgatója a közlemény szerint elmondta: számítottak arra, hogy a forgóeszközhitelt fogja igényelni a legtöbb vállalkozás. Azt is hozzátette, hogy a beruházási hitel kerete is kimerülőben van, azonban ez utóbbira még lehet igényt benyújtani.

A hitelcsomagot összesen 700 milliárd forintos keretösszeggel hirdették meg, forintban maximum 6, euróban 3,5 százalékos fix kamatozással. A hitelt az év végéig vagy a keret kimerüléséig lehet igényelni.

Az EXIM Magyarország az ország hivatalos exporthitel-ügynöksége, amely az exportfinanszírozás mellett, közel egy évtizede belföldi hitelprogramokat is működtet. Az EXIM név alatt két jogi személy együttese értendő: a Magyar Export-Import Bank Zrt. (Eximbank Zrt.) és a Magyar Exporthitel Biztosító Zrt. (MEHIB Zrt.).

Az EXIM Magyarország teljes eszközállománya 2022-ben közel 2000 milliárd forintot ért el, hitelállománya pedig átlépte az 1200 milliárd forintot, mintegy 2800 vállalati ügyfelének közel 90 százaléka a kkv-szegmensben működik.

Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter nemrég bejelentette, hogy a Baross Gábor hitelprogram mellett hamarosan egy azonos nevű tőkeprogramot is indítanak a beruházási aktivitás növelése érdekében.

Özönlenek a vállalkozói igénylések

A Magyar Bankszövetség szerint a kormány által az év elején bejelentett hitelprogram hosszútávon hozzájárulhat a hazai vállalatok versenyképes és fenntartható működéséhez, “céljában, módszerében is átütő hatású”. Rámutattak: a szektor rekordgyorsasággal, mintegy két hét alatt készült fel a programban való részvételre; a bankok már az indulást követő néhány nap elteltével a meghirdetett keretet meghaladó igényről számoltak be.

A magas inflációs környezet a vállalati hitelfelvételt ellehetetleníti, hiszen az azonnal megjelenő kamatterhek meghaladják a beruházási és a kereskedelmi tevékenységek nyereségtartamát – áll a Bankszövetség közleményében, amely szerint ezért a gazdasági és hitelezési aktivitás fenntartásához és növeléséhez is új típusú kormányzati támogatásokra van szükség, ami lehet kamattámogatás, hitelezési forrás-biztosítás és e kettő kombinációja a közvetítő pénzintézetek számára.

A Bankszövetség a keret kibővítésén túl olyan allokációs módszertan kialakítását is szorgalmazza, amely a jelenlegi és a megnövelt keret esetén egyaránt biztosítja a bankok és a vállalkozások számára a forráselosztás előre tervezhetőségét, valamint “a nemzetgazdaság számára időben hatékony kihasználását”.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik