A Magyar Posta Zrt. október végén jelentette be, hogy az energiaárak drasztikus emelkedése miatt, illetve energiafelhasználása csökkentése érdekében november 12-étől 210 település 366 postahivatalát zárja be ideiglenesen. Azon a 101 településen, ahol több szolgáltatóhely működik, a fennmaradók vették át a feladatokat, és úgy tudni, a bezárt intézményekben dolgozókat is. Azon a 109 településen pedig, ahol nincs másik – nyitva tartó – hivatal, mobilpostát állítottak szolgálatba. Számos önkormányzat jelezte, hogy nem értenek egyet a bezárásokkal, és mint kiderült, kezdeményezték is a postánál az újranyitást.
Az önkormányzatokkal kötött megállapodások alapján az állami cég január 2-án büszkén közölte, hogy 32 településen újra kinyit 45 korábban bezárt postahelyet. Az „önkormányzatokkal kötött megállapodás” azt jelenti, hogy
Közleményükben kiemelték, hogy így is több hivatal van nyitva, mint az előírt minimum, és hogy a cég új vezetősége az elmúlt másfél hónapban intenzív és konstruktív egyeztetéseket folytatott a postahelyekről. Ahol a települések vállalták, hogy az üzemelésre vonatkozó szolgáltatásért előre meghatározott díjat fizetnek, ott megállapodás született a további működésről.
Kíváncsiak lettünk volna arra, hogy mekkora összegeket kell fizetniük a településeknek, és mi alapján állapították meg, melyik önkormányzatnak mennyit kell térítenie, az összegeket pontosan mire fogja fordítani a posta, és mi lesz, ha lejárnak ezek a megállapodások. Az állami cég azonban többszöri kérésünkre sem válaszolt.
Az aktuálisan működő postákról a cég weboldalán a postakereső menüpontban lehet tájékozódni. Mivel külön listát nem találtunk az újranyitott egységekről, végigmentünk a bezártakon, és megnéztük, közülük aktuálisan melyik van nyitva. Ez alapján megkerestünk néhány önkormányzatot – olyat is, ahol nyitottak ki bezárt postát, és olyat is, ahol nem –, hogy megtudjuk, milyen áldozatot kell hozniuk az újranyitásért.
Gamáson a falusiak anyagi támogatása is kellene
Két olyan falut is találtunk, ahol a beállított mobilposta helyett ismét nyitva lehet a hivatal, Királyhegyesen és Gamáson. Mindkét önkormányzatot kerestük, de nem válaszoltak. Viszont Gamás weboldalán találtunk információt az újranyitásról. A gamásiak számára a polgármester megfogalmazása szerint Tóth Péter polgármester azt írta, náluk aláírásgyűjtés is volt az újbóli beüzemelés érdekében – 540-en támogatták is a tervet. (A népesség.hu becslése szerint Gamáson 2023-ban 694 fő körül lehet a lakosok száma.) A polgármester szerint „önkormányzatuk mindent megtett, hogy a településen élők megkapják azt a postai szolgáltatást, amihez hozzászoktak, amire egy normális élethez szükség van.”
Gamás vállalta a Magyar Posta feltételét, hogy újranyissák a november 12-e óta szünetelő postájukat. Azt is közölte a polgármester, hogy ehhez 5 890 260 forint „támogatást” kell az önkormányzatnak fizetnie az állami cég felé. Posztjából az is kiderül, hogy a nagyon magas összeg előteremtéséhez szükségük van a lakosság támogatására is.
Szolnokon az önkormányzat ki tudja fizetni
Szolnokon, az 5-ös számú postát nyitották újra, a másik hat bezárt intézményen egyelőre marad a lakat. Az önkormányzat kereste meg az állami céget az újranyitás végett, és a szerződésben foglaltak szerint 42 millió forintot kell fizetniük, de mint hangsúlyozták, ez nem támogatás (ahogy a Gamásiak írták), hanem szolgáltatást vásároltak. Hozzátették, támogatás nem is lehetséges a posta esetében az uniós szabályok miatt.
Hogy pontosan mire kérte a posta ezt az összeget, arra nem reagáltak. Annyit tudtunk még meg, hogy a megkötött szerződés határozatlan idejű, és a 42 millió forint egy éves szolgáltatás díja, amit negyedéves részletekben kell megfizetniük. Szolnokon az önkormányzat saját költségvetéséből fizeti ezt a díjat. A kinyitott 5-ös számú postahely a korábbi működési rendje szerint üzemel. Az önkormányzat úgy tudja, ugyanazok a munkavállalók dolgoznak ott, akik korábban is. Azért tartotta fontosnak éppen az 5-ös számú hivatal újranyitását, mert abban a városrészben, ahol a postahely található, több mint húszezer ember él, és a közelben nincs másik posta.
Kezdeményezték a bezárt másik hat egység újranyitását is – még tárgyalásban állnak a Magyar Posta Zrt.-vel. Fölvetődött például a közeli Coop-boltokkal közös üzemeltetés – erre van is példa a városban, vagyis van, ahol a posta a Coop-boltban bérel üzlethelyiséget. Szolnokon valamivel több mint 67 ezren élnek.
Kerestük a győri önkormányzatot is – a városban újranyitották a 6-os, a 7-es és a 9-es számú postát, és mint kiderült, a bezárt másik két egység (13-as és 4-es) újranyitását is kezdeményezték. A tárgyalások jelenleg is folyamatban vannak, ezért további részleteket egyelőre nem közöltek lapunkkal, türelmet kértek a tárgyalások lezárásáig.
Debrecenben újranyitották a 13-as és az 5-ös számú postát, de további nyolcat nem – az önkormányzat nem válaszolt megkeresésünkre. Balatonfüreden ismét fogadja az ügyfeleket az arácsi posta, de az 1-es számú (Zsigmond utca 14.) a postai kereső szerint nem üzemel – tőlük sem futott még be válasz a részletekről.
Ahol továbbra sincs nyitás
Szegeden nem nyitották újra a bezárt 12 szolgáltató hely egyikét sem, és Nyíregyházán is mind a 7 bezárt postán maradt a lakat. Nem volt újranyitás Budapest harmadik kerületében sem. A kerületi önkormányzat megkeresésünkre azt írta, megdöbbenéssel fogadták a bezárások hírét, mert a lakosság számára nyújtott szolgáltatások körének szűkülését elfogadhatatlannak tartják. Ezért dr. Kiss László Óbuda-Békásmegyer polgármestere azonnali tárgyalásokba kezdett az állami céggel, hogy megoldás születhessen az ügyben. A tárgyalások eredményéről be fognak számolni.
Azt is írták, hogy a (már korábban, október 8-án) bezárt Pók utcai posta bezárását a Magyar Posta véglegesnek tekinti, ám a kerület vezetése ezt nem fogadja el. Úgy gondolják, szükség van erre is, így erről, illetve a csillagvári szolgáltatáshelyek ügyéről is tárgyalni akarnak.
A jelenlegi áldatlan állapotok miatt szeretnék elérni, hogy a Madzsar József utcai posta nyitvatartási idejét hosszabbítsák meg, hogy a kerület lakossága legalább itt a normál munkaidőn kívül is intézhesse ügyeit. Ezzel kapcsolatban levélben kereste meg a Balczó Barnabást, a Magyar Posta Zrt. elnök-vezérigazgatóját.