Csak áprilisban jegyezték be a Rogán Antal propagandaminisztériuma alá tartozó Digitális Kormányzati Ügynökség (DKÜ) Zrt.-t, ám három hónapra rá, július 10-én máris munkát tudott adni a NER egyik központi figurájának. Negyedmilliárdos megrendelés részese lett Bajkai István tanácsadó cége, az Aponius Consulting Kft., és feladathoz jutott Bajkai sógornője, Bonnyai Mikolt is.
A DKÜ a kormányzati pénzköltés egyik centruma lesz, a hivatalos verzió szerint arra hozták létre, hogy a költségvetési szervezetek, intézmények, állami vállalatok évi sok tízmilliárdos informatikai beszerzéseit intézze. Ennél az új csúcsszervezetnél futott be Bajkai István, aki jelenleg a Fidesz országgyűlési képviselője, korábban az Orbán család ügyvédjeként vált ismertté: képviselte már a kormányfőt, valamint Orbán Ráhelt és Tiborcz Istvánt is.
A DKÜ közbeszerzési eljárásaihoz kétrészes tenderen keresett szakembereket. Az első részben közbeszerzésekkel kapcsolatos feladatok ellátására és szaktanácsadásra, a másodikban minőségbiztosításra és ellenőrzésre. Az első megbízást az Aponius a Csendes Consulting Kft.-vel közösen szerezte meg 249 millió forint értékben (150 milliós keretszerződés, amely további 99 millió forinttal újratölthető). Feladatuk egyebek mellett közbeszerzési eljárások dokumentumainak, eljárásainak ellenőrzése lesz. A hirdetményben az Aponiust a közbeszerzési tanácsadásban közreműködő alvállalkozóként említik.
A kisebb falat a Dr. Bonnyai Ügyvédi Irodának jutott: 49 millió forintért (30 milliós keretszerződés, amely 19 millió forinttal újratölthető) segédkeznek minőségbiztosítási és ellenőrzési feladatokban.
Bonnyai Mikolt korábban annál a Nagy és Kiss Ügyvédi Irodánál dolgozott, amely 2016 májusában Bajkai nevével fémjelzett SBGK Ügyvédi Irodával és a Lázár János környékén emlegetett Ész-Ker Kft.-vel 4,8 milliárd forintos megbízást kapott. Az lett volna a dolguk, hogy a Miniszterelnökség külső tanácsadóiként segítsék az uniós támogatással megvalósuló projektekre kiírt közbeszerzések szabályos lebonyolítását. Az Európai Bizottság auditorai szerint ez pocsékul sikerült: a 29 projektből álló mintában 24 súlyos hibát találtak. Ahogyan korábban megírtuk, a szabálytalanságok miatt Brüsszel alsó hangon 103 milliárd forintos büntetést helyezett kilátásba, de a támogatásmegvonás végső számlája akár 500 milliárd forint is lehet. Amit nem a hibázó vállalkozóknak és ügyvédi irodáknak, hanem az adófizetőknek kell állniuk.
Úgy tűnik, az Európai Bizottság auditorai által kiállított elégtelen bizonyítvány nem ártott Bajkainak, illetve az ügyvédi irodának. A Rogán Antal vezette Miniszterelnöki Kabinetiroda — amely alatt a DKÜ is működik — idén januárban ismét megbízást adott az SBGK-nak.
A Bajkai-hálózat pedig szépen gömbölyödik. Az Aponiust Bajkai 2017 májusában alapította, és már ebben az évben közpénzes megbízást szereztek az Országos Bírói Hivataltól és a Budavári Ingatlanfejlesztő Kft.-től is. Versenyeztetés nélkül kaptak munkát az SBGK Ügyvédi Irodával egyetemben a Fővárosi Közbeszerzési és Lebonyolító Kft.-től, a Népszava által megszerzett dokumentumok szerint az Aponius mellett felbukkant a DKÜ-s tenderben is nyertes Csendes Consulting.
Egyébként a DKÜ Zrt.-ben jól bejáratott, kormányközeli vezetőknek segíthet a Bajkai család. Az igazgatóság elnöke Siroki Attila József, aki a Rogán Antal bizalmasaként emlegetett Kertész Balázs mellett igazgatósági tag a Belváros-Lipótváros Vagyonkezelő Zrt.-ben. Igazgatósági tag Koszorus László Gáspár volt fideszes képviselő és Takács József. A felügyelőbizottságban Nagy Béla, Gulyás-Kovács Gergely, a Fidesz volt politikai tanácsadója és Solymár Károly, az Innovációs és Technológiai Minisztérium infokommunikációért felelős helyettes államtitkára ül.
Százmilliárdos kérdés, hogy ki dönt az állami informatikai fejlesztésekről. Ahogyan korábban a hvg.hu bemutatta: az elkövetkező időszak autópálya-építése az informatika lesz, nem véletlen sem Mészáros Lőrinc, sem jobbkeze, Jászai Gellért terjeszkedése az IT-piacon.
Kiemelt kép: Soós Lajos / MTI