A kormány ma megjelent rendeletéből az derül ki, hogy a megígért, családonként 12 ezer forintos téli rezsicsökkentésből egyes háztartások jóval kevesebbet kaphatnak, míg más háztartások be se kerültek a körbe.
A rendelet melléklete szerint a rezsicsökkentés mértéke:
- 12 ezer forint háztartásonként, de
- a 20 m3/h alatti gázmérővel rendelkező fogyasztói közösség esetében 24 000 forint, függetlenül attól, hogy az adott fogyasztói közösség hány vételező taggal rendelkezik, illetve
- a 20 m3/h vagy a feletti gázmérővel rendelkező fogyasztói közösség esetében 120 000 forint, függetlenül attól, hogy az adott fogyasztói közösség hány vételező taggal rendelkezik.
A Portfólió szerint a fogyasztói közösség a gyakorlatban társasházként értelmezhető. Így elképzelhető, hogy a nagyobb társasházakban élő családoknak jóval kevesebb fog járni, mint 12 ezer forint.
Abban a társasházban ugyanis, ahol egy gázóra méri a teljes fogyasztást, és más módszerrel (hőmennyiségmérő alapján) osztják fel a fogyasztást a lakók között, a 120 ezer forintos összeg több tíz, illetve 100 családra is eshet, írta a lap.
Mint arról beszámoltunk, ráadásul az elektromos árammal fűtő családok (számuk több tízezer) teljesen kimaradnak a jóból, mert rájuk nem vonatkozik a rendelet.
Kevesebbet fizetnek a gázért, kivéve a magyarokat
Ide tartozik az is, hogy a kormány csak töredékét adja vissza a családoknak abból az extraprofitból, amire évente szert tett a 2013-ban bevezetett állami rezsicsökkentés miatt.
A második Orbán-kormány volt államtikára szerint az államosított enerigiacégek:
- 960 milliárd pluszbevételre tettek szert az elmúlt években
- ebből a kormány „nagyvonalúan”, mintegy „választási ajándékként” most 40 milliárdot visszaad a családoknak.
Másképpen fogalmazva: a magyar családok a kormány miatt évente mintegy 83 ezer forintot veszítenek, de ebből most 12 ezret visszakapnak “a nagy hidegre való tekintettel”.
Kiemelt kép: Magyarország kormánya