Mindannyian tapasztaljuk, hogy 2010 óta folyamatosan emelkedik a kötelező biztosítások díja. Az akkori 23 ezer forintos átlagdíjak mára elérték az évi 35 ezer forintot. Az emelkedési tendencia valószínűleg a jövőben is megmarad, mivel jó hivatkozási alapot teremt a biztosítók részére, hogy az öregedő járművek műszaki állapota miatt egyre gyakoribbak a balesetek, illetve az autószervizek óradíjai az egekbe szöknek a szakmunkáshiány miatt.
Az is nyilvánvaló, hogy a járműveket érő károk mértéke nő, hiszen a modernebb típusokban ma már egy 30 km/órás ütközés is biztosan hazavágja a légzsákokat, a méregdrága fényszórókat és az egyéb érzékelőket.
Mindez igaz, de nem szabad elmenni egy másik fontos tényező mellett sem, ami rajtunk, autósokon múlik. A díjemelkedések fontos oka, hogy mára nagyban csökkent az autósok biztosítási évfordulóhoz kapcsolódó aktivitása.
Pedig nemcsak a díjemelések mellett szólnak ám érvek. A portál szerint ugyanis az autók növekvő műszaki tartalma jelentősen javítja is a közlekedésbiztonságot. A tolatóradar, a sávelhagyás-gátló, az automata követési távolság szoftveres kontrollja, de akár a hangjelzést adó biztonsági öv-ellenőrző is komoly mértékben csökkenti a károkat és azok mértékét.
A jövő héten induló kampányban a biztosítók újra hirdetnek, a díjakat pedig pedig újra össze lehet hasonlítani, hívják fel a figyelmet. November tizedikéig több mint egymillió autós kapja meg postaládájába biztosítója értesítését arról, hogy ismét közeledik biztosításának évfordulója. A díjak várhatóan 8-20% között emelkednek, ami a kárösszegek növekedése miatt valószínűleg meg ugyan nem állítható, de az ügyfelek aktivitása lassíthatja a díjemelkedés folyamatát.
Kiemelt kép: Kisteherautóval ütközött, összeroncsolódott személygépkocsi az Isaszegrõl Pécelre vezető úton 2017. június 10-én. MTI, Mihádák Zoltán