Január 1-től felszámolják a Synergont, a hazai informatika egykori nagyágyúját, az első Orbán-kormány kedvenc vállalatát, amely 1999-ben lépett a tőzsdére. A társaság a BÉT honlapján közölte a hírt.
A cégcsoport több százmillió forinttal tartozik beszállítóinak. A hivatalos indoklás szerint a társaság kritikus pénzügyi helyzetbe került, amit egyik leányvállalatának csődje okozott. A Synergon Integrator tavaly fejezett be egy uniós támogatásból megvalósuló, hatmilliárd forintos projektet a BKK/BKV-nak, majd idén szeptemberben – némileg meglepően – csődeljárást kért maga ellen.
Korábban arról írtunk, hogy a Synergon lenyúlta egy kis magyar startup szoftverét, majd eladta másoknak a terméket mint sajátját, ám 13 év pereskedés után a bíróság jogerős ítéletében idén szeptemberben a kis cégnek adott igazat. Miután a Synergon ellopta a szoftverüket, az Anasco Kft. tönkrement, a kártérítés összege 13 év távlatából százmilliós lehet.
A Synergonnak nem ez volt az első lopása. Említett leányvállalatuk, a Synergon Integrator hasonlóan járt el, itt műszaki terveket nyúltak el egyik beszállítójuktól, majd nem fizették ki őket. Ebben az ügyben elsőfokú elmarasztaló ítélet született, a megítélt kártérítés összege 94 millió forint.
Korábban a Synergon vezetése a végelszámolással történő, jogutód nélküli megszünést javasolta a részvényeseknek. Azonban az anyacég és leányvállalata ellen perek vannak folyamatban, ami alapján jogilag nem lehet végelszámolással megszüntetni a céget.
Mindenesetre a társaság végelszámolójának Dr. Fintha-Nagy Ádámot – aki egyben a felügyelőbizottság tagja is – választották meg, akinek díjazását havi 1 millió plusz áfában állapították meg.
A történet minden bizonnyal nem ér itt véget, hiszen a károsult cégek beperlik a menedzsmentet, az egyik tárgyalást a bíróság január végére írta ki – tudta meg a 24.hu.