Gazdaság

Varga: a bankadó kivétel

Varga-Mihaly(8cdddef0-b18a-4dfb-857f-dc9bcc2c34f0)(430x286).jpg (Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, )
Varga-Mihaly(8cdddef0-b18a-4dfb-857f-dc9bcc2c34f0)(430x286).jpg (Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter, )

A kormány nem tervezi, hogy más szektorális különadókat is csökkentene – mondta a gazdasági miniszter annak kapcsán, hogy hétfőn a bankadó mérséklését jelentették be, amelyről várhatóan majd csak ősszel az adószabályokkal együtt döntenek.

Jövőre a kormány 2 százalék feletti gazdasági növekedést vár, aminek köszönhetően mintegy 200-250 milliárd forintos költségvetési többletbevétellel lehet számolni. Ennek egy részéből lehet a bankadóból a hitelezési aktivitás növekedése érdekében engedményt tenni – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.

A kormány egyelőre nem tervezi, hogy más szektorális különadókat is csökkent, a legfontosabb most a gazdasági növekedés stabil fenntartása, de ez nem zárja ki azt, hogy további ágazatokban is mérlegeljék, szükség van-e a különadókra ilyen formában – tette hozzá.

Csak az Erstétől jött megkeresés

A magyar állam és az EBRD tőkeemeléssel 15-15 százalékos tulajdonrészt szerez az Erste Bank Hungary Zrt.-ben, a bank pedig a jövőben aktívabb finanszírozást vállal, az erről szóló megállapodást az érintettek hétfőn írták alá Budapesten. A megállapodásnak része az is, hogy a bankadó 2016-ban 60 milliárd forinttal csökken, és az adó mérséklése folytatódni fog 2017-2019-ben is.

A miniszter szerint csak az Erste részéről volt olyan felvetés, amely hitelprogram indítására vonatkozott. Az Erste részéről 550 millió eurós (170 milliárd forintos) programról van szó. A bankadó pedig a 2014-es mérlegfőösszegre számítva 2016-tól a mérlegfőösszeg 0,31 százalékára mérséklődik, ami körülbelül 60 milliárd forintos tehercsökkenést jelent – emlékeztetett Varga Mihály, aki szerint még ezzel a módosítással is “igen jelentősnek mondható” a magyar bankadó.

Nem lát kockázatot

A miniszter úgy véli a bankadó mérséklése a költségvetés szempontjából nem jár kockázattal, mert a hitelezési aktivitás, valamint a munkahelyek számának és a beruházásoknak a növekedése a bevételi oldalon visszahozza a kiesett összeget.

A hétfőn aláírt szándéknyilatkozat új keretbe helyezi a magyar bankrendszer működését: a konszolidáció évei után a kormány is komoly kötelezettségeket vállalt a bankadó csökkentésével, az Erste pedig hitelezési programot indít. A kormány emellett vállalta azt is, hogy az állam tulajdonában lévő magyar banki tulajdontól három éven belül meg fognak válni.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik