Németország – Ausztriával együtt – a “régi” uniós tagállamok közül idén május elsején utolsóként szüntette meg az Európai Unióhoz később csatlakozott kelet-közép-európai országokkal, köztük Magyarországgal szemben 2004-ben életbe léptetett munkaerőpiaci korlátozásokat.
Kiszivárgott információk szerint a német kormány különböző ösztönzőkkel elsősorban az orvos- és a mérnökhiányt kívánja enyhíteni. Ami az előbbit illeti, az orvosi kamarák közelmúltban Kielben tartott kongresszusán megerősítést nyert, hogy egyes kórházakban, illetve általánosságban vidéken nagy az orvoshiány. Az adatok szerint a kórházakban több ezer állás betöltetlen, miközben – mint arra a jelenlegi hasmenésjárvány is rávilágított – az ott dolgozók rendkívül túlterheltek.
A Süddeutsche Zeitungban megjelent tudósításából kitűnt, hogy a tervezetben szerepel annak a jelenleg érvényben lévő rendszernek a megszüntetése, amely kimondja: a munkaerő-toborzó irodák bizonyos szakmákban – így az egészségügy területén is – külföldi munkaerőt csak akkor közvetíthetnek ki, ha az adott területen hazai munkavállaló nem áll rendelkezésre. Szakértők már régóta sürgették ennek hatályon kívül helyezését, amit a kormányban mindenekelőtt a kisebbik koalíciós partner, a liberális FDP szorgalmaz.
Hírek szerint a kialakult helyzet nyomán már a konzervatívok is beadták derekukat, bár Angela Merkel kancellár egy hétfői beszédében azt hangoztatta, hogy a hazai munkaerőpiac még bőséges tartalékkal rendelkezik, és ezzel a tartalékkal mindenképp élni kell.