Devecseri központtal Magyarország legnagyobb megújuló energiát hasznosító mintarégiója jön létre, a szász-magyar munkabizottság szakértői megkezdték a projektek megvalósításához az információk összegyűjtését és az együttműködést meghatározó struktúra kialakítását – erről a munkacsoport tagjai tájékoztatták az MTI-t szerdán.
Molnár István, a munkabizottság koordinátora elmondta: szerdán a devecseri kistérséget alkotó 27 település polgármesterével egyeztettek a német szakmai támogatás igénybevételéről, amely 16 cég 16 kidolgozott projektjét jelenti. Kifejtette: a német fél felajánlása tartalmazza a beruházót és a technológiát; az egyik beruházással a térségben lévő 50 millió tonna vörösiszap újrahasznosítását célzó technológia megvalósítását támogatnák 300 ezer euróval. A timföldgyártás melléktermékét vízügyi célokra használatos anyaggá alakítanák át, de ehhez ismerni kell az egyes kazettákban lévő anyag pontos összetételét.
Az ajkai térségben 16 féle program valósulhat meg, amelyek a nap-, szél- és biomassza-energia termelés mellett a szennyvízkezelésre és újrahasznosításra, és az ehhez kapcsolódó oktatási-képzési struktúra kialakítására vonatkozik.
Ékes József, a térség fideszes országgyűlési képviselője a munkacsoport egyeztetését követően az MTI-nek elmondta: törvénymódosítást nyújtott be a devecseri kistérség leghátrányosabb helyzetű térségek közé átsorolásáról, a projektek önerejének csökkentése szempontjából lényeges átsorolásról májusban dönthet az Országgyűlés