Néhány zsíros igazgatósági helyről le kell mondaniuk az ÁPV-seknek – értékelte távirati stílusban egy tőzsdei elemző az aranyrészvények megszüntetését. Több mint két tucat, részben állami tulajdonban lévő társaságot érint ugyanis az az április 20-án életbe lépett törvénymódosítás, amely az uniós jogharmonizáció miatt eltörli az állam számára speciális jogokat biztosító szavazatelsőbbségi papírokat.
Az intézményt az 1995-ös privatizációs törvény hozta létre. A „nemzetgazdaságilag stratégiai jelentőségű”, vagy országos közműszolgáltatók, illetve a honvédelmi, s más különleges feladatokat ellátó cégek esetében ez volt az egyik eszköz az állami ellenőrzés fenntartására. Ugyanezt a célt szolgálta más esetekben az 50, illetve kivételes esetekben 25 százalék plusz egy szavazatnyi részvénycsomag tartósan állami kézben tartása.
Fontosabb aranyrészvényes cégek és tulajdonosaik
ÁLLAMI PRIVATIZÁCIÓS ÉS VAGYONKEZELŐ ZRT. › CD Hungary Ingatlanforgalmazó ● Herz Szalámigyár ● Hungaropharma ● Mol ● OTP ● Pick Szeged
GAZDASÁGI ÉS KÖZLEKEDÉSI MINISZTÉRIUM › Bakonyi Erőmű ● Budapesti Erőmű ● Ddgáz ● Dédász ● Dégáz ● Démász ● Dunamenti Erőmű ● Édász ● Égáz ● Elmű ● Émász ● Kögáz ● Magyar Telekom ● Mátrai Erőmű ● Mavir ● Országos Villamostávvezeték Zrt. ● Paksi Atomerőmű ● Pannon Hőerőmű ● Tigáz ● Tiszai Erőmű ● Titász ● Vértesi Erőmű
HONVÉDELMI MINISZTÉRIUM › Dunai Repülőgépgyár
Az állam az érintett cégek igazgatóságába és felügyelőbizottságába egy-egy tagot delegálhatott. Rájuk csupán a Molnál vonatkoztak speciális szabályok (az olajtársaság igazgatóságában kizárták őket a felső vezetői részvényopciós programból), a többi cégnél ugyanolyan jogosítványaik és juttatásaik voltak, mint más tagoknak. Visszahívásukról a társaságok soron következő közgyűlése dönthet, az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Zrt.-nél azonban úgy vélik, az aranyrészvények megszüntetése nem feltétlenül jár majd együtt az állami delegátusok felmentésével.
Az aranyrészvények egy része az ÁPV Zrt. birtokában volt, de a gazdasági és a honvédelmi tárca is rendelkezett ilyen különleges papírokkal (az érintett cégeket lásd külön). „A társaságok közgyűlésein kell meghozni a döntést az aranyrészvények törzsrészvénnyé alakításáról” – mondja Oravecz Péter, az ÁPV Zrt. kommunikációs igazgatója. Ettől kezdve az államnak a kérdéses cégekben egy normál papírja marad, amelynek sorsáról még nem született döntés. Miután a részletes szabályozás még nem ismert, a szóvivő arról nem tudott nyilatkozni, hogy az aranyrészvények megszüntetését követően maradnak-e bármiféle különleges jogok. Az viszont biztos, hogy nem csökken az állami vagyon, ezeknek a papíroknak az értékét ugyanis nem nevesítették a kincstár könyveiben.