Salamon Károly
– Március elejétől áll az Allianz magyarországi biztosítójának élén, ám a cég német központjából szervezetegyszerűsítési hírek szállingóznak. Nem tart attól, hogy hamarosan az áll a névjegyén: az Allianz budapesti központi fiókjának vezetője?
– Ne haragudjon, de ez egy tipikus álhír. Ilyen fenyegetettség nem létezik, tehát nem is tartok tőle. Épp ellenkezőleg: saját bankot alapítunk.
– Érdekes, pedig több mérvadó lapban olvastam erről az átalakítási szándékról. Ugyanebben az optimista felfogásban elárulja, hogy a biztosító életében zárt legjobb év, a 2005-ös után az Ön olvasatában merre van a fölfelé?
– Én realista vagyok, és az a dolgom, hogy tíz év munkáját törés nélkül vigyem tovább. A döntések meghozatalában vezérigazgató-helyettesként eddig is benne voltam. Változtatásokra annyiban készülök, amennyiben a piac is változik.
– Azért ne mondja, hogy nincs tennivaló; vannak például elemzők, akik kudarcként értékelik, hogy a hazai Allianz tíz év alatt sem tudott az életbiztosítási piac meghatározó szereplőjévé válni. Ezt a csorbát sem készül kiköszörülni?
51 éves, nős, egy gyermek apja Végzettsége: matematikus (ELTE), villamosmérnök (Kandó Kálmán Műszaki Főiskola), MBA University
of Pittsburgh)
Kedvencek
Könyv:
Daniel Keyes: Virágot Algernonnak
Film: Zefirelli: Rómeó és Júlia
Zene: Ravel: Bolero
Hobbi: lovaglás, tenisz, bridzs, olvasás
– A taxisok kontra brit állampolgárok késhegyig fajuló vitája ráirányítja a figyelmet az életbiztosítások fontosságára?
– Nem igazán. Az életbiztosítások iránti igény növekedésének az életszínvonal fejlődéséhez, az emberek megtakarításra fordítható jövedelmének emelkedéséhez van elsődleges kapcsolata. Az életbiztosításoknál nem a pillanatnyi „lódulások” az érdekesek, sokkal inkább a kicsit tartósabb tőzsdei felfutás, netán egy kamatvágás változtathat a trendeken.
– Maradjunk az életbiztosítási piacnál: a napokban Vlagyimir Putyin magyarországi látogatását hihetetlen biztonsági intézkedések kísérték, pedig az al-Kaida akkor még nem is szólított fel általános háborúra a Nyugattal szemben. Ha most jönne a francia köztársasági elnök, a dán miniszterelnök vagy akár az amerikai elnök, vállalná-e az életbiztosításukat?
– Állnék elébe. Annál is inkább, mert bizonyos vagyok benne, hogy az érkező delegáció és a fogadó oldal is megtesz mindent a biztonságért. Más kérdés, hogy ilyen ajánlatokat nem igen kapnak a biztosítók. De ha tudja, intézze el, jó referencia lenne néhány állam- és kormányfő.
– Á, az nem fog menni, miként az euró-bevezetés 2010-es dátuma sem lesz tartható az elemzők szerint. Ön mit gondol?
– Nem az euró bevezetését érzem a legfontosabb problémának, a versenyképesség fokozását tartom elsődlegesnek. Ha ez megvan, akkor célszerűbb lesz euróval fizetni, mint forinttal.