a szocialista-szabad demokrata kormány talán egyik legnagyobb sikere volt.#<# Önmagában az a tény, hogy hozzá mertek nyúlni az államháztartás egyik legjelentősebb alrendszeréhez, nagy bátorságra vallott. Olyanra, amelyhez foghatót szívesen üdvözölnénk más (például a hivatalban lévő) kormányok részéről is. Épeszű ember nem gondolhatta, hogy az 1998-tól indult nyugdíjreform minden egyes eleme olyan tökéletesre csiszoltatott volna, hogy ahhoz már soha többé hozzá se kelljen nyúlni. A részletek finomítása azonban nem jelentheti az alapelvek feladását. Márpedig az Orbán-kormány éppen erre készül. Azt persze nem lehet állítani, hogy minden előzmény nélkül: először a magánnyugdíj-pénztári befizetések mértékét korlátozta – az államháztartás helyzetére hivatkozva. Később a kormány meghosszabbította az állami nyugdíjrendszerbe való visszatérés határidejét, most pedig a munkába állók számára a kötelező vegyes rendszerbeli tagság eltörlését tervezi. Emellett a nyugdíjkorhatár előtti nyugdíjbamenetel lehetőségét is felvillantja. Amennyiben a kormányzat meghozza a döntését, akkor megszegi azt a társadalmi szerződést, amely az állam részéről mindazokkal köttetett, akik a vegyes rendszert, vele a magán-nyugdíjpénztári tagságot választották. A kormány szintén „szerződésszegést” követ el mindazokkal a pénzügyi befektetőkkel szemben, akik a magán-nyugdíjpénztári üzletágba fektettek. A reform módosításával ugyanis csökken a kockázati közösség számossága, tehát nő a rizikó. Csökken a felhalmozódó tőke, így nehezebb megfelelő hozamot elérni, gyengül az ágazat jövedelmezősége, mérséklődik az egy biztosítottra jutó fajlagos nettó hozam. Ugyanannak a dolognak a másik oldala, hogy csökken a pénz- és tőkepiacon befektethető vagyon mértéke. Az állampapírpiacon és a tőzsdén egyaránt gondot okozhat a magánnyugdíjpénztárak elsorvasztására tett állami kísérlet. (S bár a miniszterelnök egy nyilatkozatából tudjuk, hogy ő nem tulajdonít nagy jelentőséget a tőzsdének, mi e nézetét a legkevésbé sem osztjuk.) Hibás az a felfogás is, amely versenyképessé kívánja tenni az állami nyugdíjbiztosítót a magánpénztárakkal. Az államnak nem versenyeznie kell a magánszférával, hanem egyfelől elszámolnia a neki kötelezően befizetett pénzekkel, másfelől a szolidaritási elv jegyében biztonságot nyújtania azon polgárainak, akik csakis tőle remélhetnek biztonságot. A magán-nyugdíjpénztárak ellen készülő kormányzati döntés része a kabinet piacellenes, etatista lépéssorozatának, amely nemkívánatos irányba tereli a sűrű kormányzati beavatkozások ellenére szépen fejlődő magyar gazdaságot.
- 21:05 Összeomlott a klíma: Felfüggesztették a műtéteket az Országos Onkológiai Intézet egyik épületében
- 20:56 A lemondott Starmer utódjelöltje diadalmenetben vonult be Londonba, de a brit kétpártrendszer válsága folytatódik
- 20:41 Magyar Péter: akár magáncégekhez is állami felügyelőt küldhetnek
- 19:00 Nyomozás indult a győri önkormányzati médiacég szerződései miatt
- 18:57 Magyar: akár kormánytag vagy Tisza Sziget-tag is lehet a következő köztársasági elnök
- 18:56 „A Sulyok Tamás-történetnek a mai nappal vége” – Galgóczi Eszter a Magyar Péter által bejelentett Tisztítótűz-műveletről
- 18:51 Kihagyott 11-es után vb-rekorddöntés: minden Messiről szólt az argentin-osztrák meccsen
- 18:26 Meghalt Nyakó Júlia
- 18:03 A játékosokat védi vagy a momentumot öli meg? – így hat a meccsekre a hidratációs szünet
- 18:02 Napirend után: Ki határozza meg az Orbán-korszak történelmi megítélését?
- 17:58 Kapitány István szerint 8–10 százalékkal erősebb lehetne a GDP
- 17:00 Az Egyesült Államok két hónapra felmenti Iránt az olajszankciók alól
- 16:50 Kánikula idején már nem elég lehűteni a lakást – az is számít, hogyan tesszük
- 16:37 Az Újpest leigazolta a válogatottnál elbúcsúztatott kapust
- 16:14 Novák Előd kifizetné a szivárványos zászlók Dunába dobása miatti bírságot
- 12:18 Biró Ferenc Pál elmagyarázta, miért került a NER 60 ezer milliárdba
- 09:11 Megvan, melyik a legolcsóbb és legdrágább bank
- 18:26 Meghalt Nyakó Júlia
- 11:21 A kisbenzinkutasok berágtak az új kormányra, bezárással fenyegetnek
- 12:17 Több vármegyére is riasztást adtak ki felhőszakadás és zivatar veszélye miatt
- 08:58 Gyurcsány Ferenc egy nógrádi kis faluban telepedik le
- 07:20 Sarolta hercegnővel pózol apák napi fotóján Vilmos herceg: követőik szerint olyanok, mint két tojás
- 10:52 Lófasz fog itt folyni, nem acél
- 08:32 Megható levelet hagyott az öltözőben az iráni labdarúgó-válogatott
- 15:38 Győzelemmel tért vissza, de egyből megbukott a doppingteszten a kétszer már eltiltott olimpiai bajnok
Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
