Élet-Stílus

Szívféreg, anaplazmózis, Lyme-kór: ezernyi veszély leselkedik a kutyánkra a küszöböt átlépve

Farkas Norbert / 24.hu
Farkas Norbert / 24.hu
Így kezelheted az élősködők által terjesztett betegségeket.

Már több mint egy éve, hogy az egész világban tombol a koronavírus-járvány, ami az elmúlt hónapokban rendesen visszavetette a legtöbb ember társas kapcsolatait. A megváltozott élethelyzet és a magány átvészelésére sok praktika született már, ezek közé tartozik az is, hogy sokan szereznek be maguk mellé kis kedvencet, hogy együtt vészeljék át a bezártságot. Ám sajnos sokan vannak, akik nem is sejtik, mekkora felelősséggel jár például egy kiskutya tartása és gondozása, aki mindennek tetejében még rengeteg veszélynek van kitéve a mindennapokban.

Egy kutya ezer féle nyavaját elkaphat, nem egy ezek közül végzetes is lehet. Tekintsünk most át párat azok közül, amelyeket a természetben megbúvó élősködők terjesztenek, és amelyeknek így folyamatosan ki vannak téve az állataink, akárhányszor levisszük őket sétálni.

KutyaJó

Minden kutyákkal kapcsolatos dolog és kérdés egy helyen, hogy KutyaJó legyen mindenkinek.

Szívféregség

A szívféreg, egy nagyon komoly, jó eséllyel halálos betegség, amely során a paraziták a kutyák szívét és artériáit fertőzik meg. A lárvák szúnyogcsípés útján kerülnek az állatok testébe, és ha időben nem fedezzük fel őket, nagyobb férgekké fejlődnek. A fertőzés szívleállást, illetve halált is okozhat, ám szerencsére vannak gyógyszeres kezelések a paraziták eltávolítására az állat szervezetéből, maga a betegség pedig könnyen megelőzhető napi gyógyszerszedéssel és oltással is.

Kullancsok

Ezzel együtt mégsem a szúnyogok a legveszedelmesebb élősködők, ahhoz a kullancsoknak is van pár szavuk. A vérszívó paraziták potenciálisan halálos betegségeket hordozhatnak, amik ráadásul ránk, emberekre is veszélyesek. A kullancsok terjesztik a Babesiosist,  Ehrlichiát vagy a Lyme-kórt is, de kialakulhat tőlük anaplazmózis is, ráadásul a tünetek megjelenése után rövid időn belül hirtelen súlyosbodhat a kutyák állapota. Ezen a ponton kell megemlíteni, mennyire fontos a kutyák bundájának rendszeres átvizsgálása: ha kullancsot találunk benne, amilyen gyorsan csak lehet, távolítsuk el, különben nagy baj lehet.

Bolhák és atkák

Gyakori élősködőnek számítanak a bolhák, a fülatkák és a rühatkák is. A bolhák talán senki számára nem ismeretlenek azok közül, akiknek az életében valaha közük volt kutyákhoz vagy macskákhoz. Különösen ártalmas a bolha, ha a kutyánk allergiás a csípésére, de egyébként is veszélyes, hiszen olyan betegségek hordozója, mint a tífusz és a pestis, ezeket pedig az emberek is elkaphatják. Attól függően, hol élünk, a bolhák akár egész éves problémát is jelenthetnek, és ha egyszer megtalálják a bejáratot az otthonunkba, nem könnyű őket kiűzni. Ebben az esetben speciális gyógysamponos kezelés ajánlott az élősködők kiirtására, de az antibiotikum vagy a gomba elleni gyógyszerek használata is javasolt. A megfelelő diagnózis és kezelés érdekében keresse fel állatorvosát. A viszketés kezelésére pedig kortikoszteroidok és antihisztaminok ajánlottak. Éppen ezért fontos a megelőzés, használjunk bolhaírtó nyakörvet vagy cseppet, utóbbi már kezelést követően egy napon belül elpusztítja a kutyán élősködő bolhákat és általában 4 hétig véd az újra fertőződés ellen.

Férgek

Mindezek mellett sajnos lesben állnak még a galandférgek, az orsóférgek, vagy épp a kampósférgek is. Ezek a kutyák bélrendszerét támadják meg, és főleg a fiatalabb egyedek életét teszik pokollá. Ellenük univerzális megoldás a féregtelenítés, így ajánlott, hogy a felnőtt kutyák legalább háromhavonta féregtelenítő kezelésben részesüljenek, hogy minimalizáljuk a lehetőségét a nagyobb baj bekövetkezésének.

Ám ha minden igyekezetünk ellenére háziállatunkat mégis megtámadja valamilyen makacs kór, azonnal rohanjunk az állatorvoshoz. Onnantól kezdve, hogy gazdákká váltunk, ez már a mi átháríthatatlan felelősségünk.

Legyél felelős gazdi!

Csak egy csípés? Lyme-kór, babéziózis, leishmania, szív- és bőrférgesség. Néhány példa a betegségekből és élősködőkből, amik a csípésekkel kedvencünkbe juthatnak. Ezért fontos, hogy egész évben gondoskodjunk a csípések nélküli, megelőző védelmükről!

A megjelenést támogatta az Elanco Hungary Kft., az Advantix és a Foresto termékek gyártója.

PM-HU-21-0090

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik