Élet-Stílus

Férfias „intimtorna” védi a prosztatát

Mozogni jó, mozogni kell, prosztatagondok megelőzésére pedig ismert egy speciális „mozgásforma”: mintha az ember vizelés közben elzárná a csapot. Fontos az étrend is, a fűszerek és a csípős paprika nem a prosztata barátja.

A prosztata vagy dülmirigy a férfi nemi szervek rejtőzködő, ám nagyon jelentős tagja. Az általa termelt váladék ugyanis az ejakulátum fontos összetevője: serkenti a spermiumok mozgását, megfelelő környezetet biztosít számukra, hogy épségben és aktívan érjenek célba.

Megbetegedései többnyire a szerv megnagyobbodásával járnak. A jóindulatú prosztatanagyobbodás jellemzően 50 év felett válik kifejezetten gyakorivá. Mivel a prosztata a hólyag mögött, a húgycsövet körülfogva helyezkedik el, méretének kóros megváltozása leginkább azokkal a bizonyos „gyakori és sürgető vizelési ingerekkel”, a vizeletsugár erőtlenségével jár együtt.

A prosztata gyulladása jelentkezhet hirtelen, hevesen, de fennállhat hosszan is, hullámzó lefolyással. Bármilyen életkorban jelentkezhet, és az 50 év alatti férfiak leggyakoribb urológiai problémájának tekinthető.

A dülmirigyet érintő harmadik gyakori elváltozás a rosszindulatú daganatos megbetegedés, azaz prosztatarák. Mivel általában alig okoz panaszt, ezért sokan sajnos már csak a betegség előrehaladott állapotában jutnak el orvoshoz, amikor a gyógyulás esélye meglehetősen csekély.

A kulcsszó: életmód

A megelőzés legjobb módja a rendszeres orvosi vizsgálat, melyet 45-50 év felett évente ajánlott elvégezni. Fájdalommentes, és nyilván nem kellemes érzés, amikor a doktor gumikesztyűt húzva a végbélen benyúlva kitapintja a prosztatát, de ezen túl kell esni. Mi magunk is sokat tehetünk érte, hogy elkerüljük a bajt. Számos gyógynövény hatóanyagai segíthetnek megelőzni és kezelni a prosztata megnagyobbodásával vagy gyulladásával összefüggő kellemetlen tüneteket, a tökmagolajtól a kisvirágú füzikén keresztül a paradicsomig és a csalánig.

Persze, amíg nincs baj, az ember nem igazán gondol a házi patikára, ezért nagyon fontos, a prosztata egészségét a mindennapokban óvó, már-már varázsigeként emlegetett „egészséges életmód” betartása. Ennek elemeit ismerjük jól, hiszen a csapból is az folyik, hogy mozogjunk rendszeresen, kerüljük a stresszt, táplálkozzunk kiegyensúlyozottan, együnk sok, friss zöldséget és gyümölcsöt, igyunk sokat. (Mármint folyadékot, nem alkoholt…!)

Számos betegség, veszélyes állapot megelőzhető egy kis odafigyeléssel. Lássuk, mit tehetünk prosztatánk érekében.

A Kegel-gyakorlatsor

Kezdjük a sporttal! Nem kell tőle megijedni. Az aerob testmozgás általánosságban javítja a szervezet állapotát, vagy akár fordítva: az inaktivitás súlyosbítja a prosztatagondokat. Elég egy-egy séta, kis kocogás vagy foci a haverokkal, a lényeg, hogy legalább fél órán keresztül tartson és minimum heti három alkalommal végezzük. Érdemes megjegyezni, hogy tévhit, miszerint az aerob testmozgás ellenjavallt a prosztata megnagyobbodása esetén. Éppen ellenkezőleg!

Létezik kifejezetten a prosztata védelmében végezhető „mozgás”, az úgynevezett Kegel-gyakorlatsor, magunk között úgy is mondhatjuk: intimtorna férfiaknak.

Célja a kismedence izmainak erősítése: lassan össze kell húzni ezeket az izmokat, magyarán csináljunk úgy, mintha meg akarnánk állítani a vizelést. Három másodpercig kell így tartani, majd lassan kiengedni, és ezt ismételni 2-3, vagy több alkalommal. A legjobb fekve végezni, de lehet ülő vagy álló helyzetben is, üres húgyhólyaggal, napi rendszerességgel. A legtöbben már 4-6 hét után jelentős javulást tapasztalnak.

Enni és inni

Ami az étkezést illeti, dióhéjban: nem szabad minden nap csülkös pacalt ebédelni, vagy a vacsorára szánt hurkát, kolbászt sörrel leöblíteni. Komolyabbra fordítva a szót, kerülni kell a túlzottan fűszeres, csípős ételeket, és érdemes mérsékelni a kávéfogyasztást. Az ajánlott étrend szinte ugyanaz, mint amit általában a legtöbb betegség megelőzésére szokás javasolni: kevesebb szénhidrát, sok idényjellegű zöldség és gyümölcs, egyszóval kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás.

A prosztata megnagyobbodására vitaminokban és ásványi anyagokban – főleg C-, D- és E-vitaminban, illetve cinkben – gazdag étrendet ajánlanak. Hasznos a paradicsom, a pritaminpaprika, a kelbimbó, a kelkáposzta, a karfiol és a brokkoli, illetve a minél több telítetlen zsírsavat tartalmazó élelmiszerek fogyasztása.

Fontos, hogy az ember sokat igyon, lehetőleg vizet, gyümölcsteát vagy természetes gyümölcsleveket. Még télen is 2-25, liter folyadékra van szükségünk a nap egészére arányosan elosztva. Az orvosok az alkoholfogyasztás visszafogását javasolják, bár újabb kutatások elkezdték megkérdőjelezni az alkohol és a prosztataproblémák kapcsolatát. A legjobb megoldás természetesen az, ha az ember erről is egyeztet a kezelőorvosával.

Szponzorált tartalom

A cikk Phytotec Hungária támogatásával készült.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik