Tanulj meg egy új kifejezést: ÖKOSZEXUÁLIS. Az elmúlt két évben jelentősen növekedett azok száma, akik a szubkultúrához tartozónak vallják magukat, 2016-ban pedig a Google keresési statisztikája ugrásszerű növekedést regisztrált a fogalommal kapcsolatban, vagyis úgy néz ki, hogy eljött az ökoszexualitás adventje – és mi még csak észre se vettük. Nem mi állítjuk ezt, hanem például Jennifer Reed, a Nevadai Egyetem szociológus PhD-hallgatója, aki erről a témáról írja a disszertációját.
Ahogy a nagyon új fogalmaknál lenni szokott, az ökoszexualitásnak, vagy természet közeli szexualitásnak igen sok definíciója van. Van, aki szerint úgy kell elképzelni, mint a homoszexualitás behatárolására használatos Kinsey-skálát: az egyik végén lennének azok, akik próbálnak fenntartható szexuális eszközöket vásárolni, vagy akik szívesen úsznak vagy másznak hegyet pucéran. A skála másik végén… nos igen. Ott lennének azok, akik a virágföldben henteregve orgazmust élnek át, akik fákat hágnak meg, vagy vízesések alatt maszturbálnak.
A mozgalom növekvő népszerűsége részben a San Fransisco környéki aktivista pár, Annie Sprinkle és Elizabeth Stephens munkásságának köszönhető, akik személyes életcéljuknak tekintik az ökoszexualitás elterjesztését, még egy Ökoszex Kiáltványt is megjelentettek a honlapjukon egy sor filmmel együtt, köztük például a Viszlát, Gauley-hegy: Egy ökoszexuális love story címűt, amely a köztük és az Appalache-hegység között szövődő pollen-románcról számol be. Színházi darabot készítettek a témáról, és kidolgoztak egy szertartást is, melynek során az érdeklődők feleségül mehetnek a Földhöz, a Holdhoz, vagy bármely más természeti entitáshoz.
Sprinkle és Stephens szerint az ökoszexualitás valódi szexuális beállítottság, és tavaly a San Fransisco Pride-on ők vezették azt a, mintegy száz növényimádóból álló társaságot, akik hozzáadták az ökoszexualitást képviselő E-t az alternatív szexuális identitásokat összefogó LGBTQI betűszóhoz. Stephens szerint legalább 100.000 ember él ma a világon, akik nyíltan fel merik vállalni ökoszexualitásukat.
Jennifer Reed kutatásai szerint a fogalom már a kétezres évek elejétől jelen van, amikor online társkereső profilokban jelent meg, szerintünk poénként. Aztán 2008-ban, amikor Sprinkle és Stephens elkezdtek ökoszexuális esküvőket tartani, akkor bontakozott ki teljes virágában a mozgalom. A két nő elmondta, az volt a céljuk, hogy változzon meg a Föld képe bennünk: a bolyóban ne csak az anyát, de a nőt is lássuk meg. A Földünk 4,5 milliárd éves, de valljuk be, egy nappal sem néz ki többnek 3 milliárdnál.
Bár ez talán viccesnek hangzik, a lányok szerint ez lenne az első lépés egy újfajta környezettudatosság felé: „hiszen ha feldühíted az édesanyádat, előbb vagy utóbb azért biztosan megbocsát. Na de ha a szerelmed ellen követsz el valamit, ha nagyon elrontod, lehet, hogy szakít veled a végén” – érvelnek.
És ha szeretné tudni, pontosan hogy zajlik az ökoszexualitás, íme Sprinkle és Stephens 25 pontja, avagy Így szeresd a Földet:
1. Mondd el neki, hogy szereted és nem tudsz nélküle élni.
2. Lehet, hogy zavar a tudat, hogy a Föld a szeretőd. Engedd ezt el.
3. Tölts vele időt.
4. Kérdezd meg, mit szeret, mit akar – majd add meg neki.
5. Masszírozd meg a lábaddal.
6. Csodáld a megjelenését.
7. Osszátok meg egymással erotikus energiáitokat.
8. Érezd az illatát.
9. Ízleld meg.
10. Érintsd meg mindenütt.
11. Öleld meg és simogasd a fáit.
12. Beszélj mocskosan a növényeivel.
13. Ússz meztelenül a vizeiben.
14. Táncolj neki meztelenül.
15. Énekelj neki.
16. Csókold meg és finoman nyald végig.
17. Ásd el a testedet mélyen belé.
18. Vesd el belé a magjaidat.
19. Szeresd őt feltétel nélkül, még akkor is, ha látod, hogy dühös.
20. Tartsd őt tisztán! Használd a szelektív kukát.
21. Dolgozz a békén, mert a bombák fájnak.
22. Ha látod, hogy bántják, kizsákmányolják, megbecstelenítik, védd meg őt legjobb tudásod szerint.
23. Védd a hegyeid, vizeit, egeit.
24. Feküdj rá, és engedd, hogy rádfeküdjön.
25. Esküdj, hogy szeretni és tisztelni fogod, míg a halál még közelebb nem visz hozzá.
(Vice)