A társadalomtudósok rengeteg elméletet kidolgoztak már arra, hogy pontosan meg lehessen határozni, hogy egy egyén honnan szerzi a pártprefenciáit. És bár mindegyik elmélet fel tud mutatni részsikereket, teljes igazságot egyetlen teória sem tud tenni. A politikai hovatartozás kérdése egyszerűen túl komplex ahhoz, hogy minden körülményét le lehessen írni egyetlen szabályszerűséggel.
Manapság az egyik legérdekesebb ilyen teória a magyar származású Geroge Gerbner által 70-es években megalkotott kultivációs elmélet, amely szerint az ideológiai, politikai és minden egyéb gondolkodást leginkább meghatározó tényező a tömegmédia, egészen pontosan
A médiatudomány által már rég meghaladott kultivációs elmélet manapság újra értelmet nyer. Az internet és a közösségi média megjelenése teljesen átírta a szabályokat, a televízió már közel sem akkora tényező, mint amilyen mondjuk a 80-as években volt, virágkorukat élik viszont a sorozatok, amelyeket bizonyos szempontból hasonlóan fogyasztunk, mint anno a tévéműsorokat.
Gerbner elmélete szerint azok, akik erőszakos műsorokat néznek, maguk is erőszakossá válnak. Ez a gondolatmenet rendkívül egyszerűen magyarázható: a világot erőszakos, veszélyes helynek bemutató műsorok azt az érzetet keltik a nézőben, hogy a világ a valóságban is egy sötét, erőszakos hely. A kommunikáció kutató szerint ebben a pszichózisban az emberek nyitottabbak lesznek a szélsőségekre, könnyebben vásárolnak fegyvert, fogékonyabbak lesznek az egyszerű válaszokra.
Gerbner ezt a pszichózist Mean World Syndrome-ként, azaz gonosz világ szindrómaként írja le. Érdekesség, hogy a kutatás szerint az életüket féltő, a sötét, erőszakkal teli környezettől rettegő emberek nagyobb gyakorisággal támogatják a halálbüntetést, mint a társaik. Amerikában a TiVo nevű rendszernek köszönhetően ma már pontos mérések is vannak arról, hogy milyen kábeltévés sorozatokat néznek az egyes pártszimpatizánsok. Íme a top 5-ös lista:
Clinton szavazók
- Crazy Ex-Girlfriend-CW
- The Good Wife-CBS
- The Mysteries of Laura-NBC
- Madam Secretary-CBS
- Telenovela-NBC
Republikánus szavazók
- The Mysteries of Laura-NBC
- NCIS-CBS
- NCIS: New Orleans-CBS
- Limitless-CBS
- Rosewood-FOX
A felmérésből egyértelműen kiderül, hogy a Clinton-t pártolók valamivel kevesebb krimit, bűnügyi sorozatot néznek, mint azok, akik Donald Trump szimpatizánsai közé sorolják magukat. Gerbner elmélete tehát részben igazolva lett, hiszen a fegyvertartást és a halálbüntetést hagyományosan pártoló, vagy legalábbis nem teljesen elvető republikánus szavazóknál megtalálhatók olyan műsorok, mint a NCIS és az NCIS New Orleans, amelyekben részről részre erőszakos gyilkosságokat mutatnak be. Ezzel szemben a demokratáktól begyűjtott adatokból látszik, hogy a potenciális Clinton szavazók alig néznek bűnügyi sorozatokat.
A kérdés tehát nem is az, hogy van-e összefüggés a sorozatnézési szokások és a párthovatartozás között, hanem inkább, hogy a kettő ok-okozati összefüggésben áll-e egymással. Hiába tűnik úgy, hogy a kultivációs elmélet működik, az mégsem tökéletes, mivel nem vesz figyelembe sem társadalmi, sem szociológiai szempontokat, amelyek nagyban befolyásolják az ideológiák iránti fogékonyságot.