Az Egyesült Államokban 1971-ben indult az első tudományos program, amely az életkor, a táplálkozás és az életmód föltételezett összefüggéseit vizsgálta. Ebből az országos vizsgálati programból 2340, 65 évesnél idősebb férfit és nőt vizsgáltak igen részletesen abból a szempontból, hogy milyen összefüggés van a vérnyomás és a fizikai teljesítmény között. A mindennapi erőnlétet az orvostudományban gyakran alkalmazott, hatperces gyaloglás próbával mérték.
A hatperces gyaloglás vízszintes, egyenes területen, legtöbbször a gyógyintézet folyosóján történik, és a vizsgált személy gyors léptekkel megy hat percen keresztül. Ezt a távolságot mérik, legtöbbször valamilyen kezelés előtt és után, annak értékelésére, hogy a beavatkozás mennyit javított a megtett távolságon.
A vizsgált idős emberek teljesítőképessége olyan korlátozott volt, hogy sokan nem tudtak ennyit egybefüggően gyalogolni sem. A kutatók, akiknek tanulmányát az Archives of Internal Medicine szakfolyóirat közölte, hangsúlyozzák, hogy mindenki másképp öregszik, és mások az élettani jellemzői annak a 80 évesnek, aki naponta jár például golfozni, mint annak, aki számára a lakásban mozogni is gondot jelent.
Aki gyorsan járt, azok közül a magas vérnyomásúak korábban haltak, mint a normális vérnyomáshatáron belül élők. Ezzel szemben a gyengéknél, akik lassan vonszolták magukat ,vagy nem tudtak gyalogolni 6 percet, a magasabb vérnyomásúak 62 százalékkal tovább éltek, mint az alacsony vérnyomásúak.