Belföld

„Ez nem lehet tabutéma” – kiderült, mit tesz Budapest a családon belüli erőszak áldozataiért

Gallov Adrienne / Főpolgármesteri Hivatal
Gallov Adrienne / Főpolgármesteri Hivatal
Több kerület is bemutatta, milyen projektekkel segítenek az érintetteknek, akik közül sokan láthatatlanok.

Szerdán Otthon is biztonságban címmel szervezett konferenciát a családon belüli erőszakról a Fővárosi Önkormányzat, melyen a meghívott előadók mellett Karácsony Gergely is részt vett. A főváros stratégiája mellett öt kerület meghívottja beszélt a kerületek belső programjairól és ismertették a családon belüli erőszak megelőzésével kapcsolatos stratégiáikat.

Gallov Adrienne / Főpolgármesteri Hivatal

Karácsony Gergely főpolgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy a családon belüli erőszak témája nem lehet tabu. A regisztrált esetek száma egyre nő, így ez a komplex probléma sürgős megoldásért kiált. A fővárosi stratégiát a Főpolgármesteri Hivatal szociálpolitikai referense, Mészáros Gréta ismertette. Kifejtette, hogy mély kutatómunka előzte meg annak a tervnek a kidolgozását, amivel nemcsak visszaszorítani, de megelőzni is szeretnék a családon belüli erőszakot.

Kiemelte, hogy a családban történő erőszak nem magánügy, hanem emberi jogi probléma, amit nem lehet a társadalmi berendezkedés vizsgálata nélkül megoldani. A generációról generációra újratermelődő erőszak elszenvedői elsöprő többségben gyermekek és nők.

A korai azonosítást meggátolja a felismerés elmulasztása, illetve a családon belüli erőszak párkapcsolati problémaként kezelése. Mészáros legfőbb problémáknak e téren az áldozathibáztató attitűdöt és a hiányos ismereteket nevezte meg.

A fővároson átívelő stratégia céljai az áldozatok lakhatásával kapcsolatos programok indítása, a lakosság tájékoztatása és érzékenyítése, a hajléktalan nők elhelyezési feltételeinek javítása, az idősek elleni erőszak áldozatainak segítése, valamint az áldozatokat segítő és megelőző programok támogatása.

Mészáros Gréta

Misetics Bálint, a Fővárosi Szociális Közalapítvány kuratórium elnöke a Fővárosi Szolidaritási Alap által támogatott projekteket ismertette. Ezek közé tartozik a közösségi ellátások fejlesztése, az erőszak megelőzése, valamint a hátrányos helyzetűek támogatása. Misetics kiemelte, hogy a családon belüli erőszak nem csak közbiztonsági kérdés, de az egyik legfőbb népegészségügyi probléma is.

Társadalmi léptékű megoldások kellenek

A konferencián öt kerület megbízottja ismertette a Budapesten belül létrejött projekteket. A pesterzsébeti lakásprogramról Marozsán-Jóvér Bernadett, a pesterzsébeti önkormányzat szociálpolitikai referense beszélt. Ebben a programban az intézményes és az önálló lakhatás közti időszakra szeretnének minél több és nagyobb területű biztonságos lakást biztosítani az áldozatok számára. A kerületben jelenleg egy ilyen lakás működik, amelyet teljesen felújítottak a lakók beköltözése előtt. A lakhatás biztosítása mellett pályázatírásban is segítik a családokat, akikkel az önkormányzat folyamatos kapcsolatban áll.

Józsefváros áldozatsegítő projektjéért a NANE és a Patent egyesület felelős. Fő céljuk, hogy nők számára biztonságos tereket alakítsanak ki a kerületben, valamint a fiatalok körében is felhívják a figyelmet a családon belüli erőszak problémájára. Ezekről Dés Fanni (NANE) és Les Krisztina (Patent) beszélt részletesen.

A közösségi terek és programok szervezése mellett létrehozták a Lokális Segítők Hálózatát, ami gyakorlati kérdésekben (például ügyintézésben) nyújt segítséget az áldozatoknak. A fiatalok tájékoztatása érdekében pedig megszervezték a Lázadó Lányok Tábort, ahol a 13-18 év közöttiek tanulhattak az őket érintő szociális problémákról. A Józsefvárosban szervezett közösségi események közül a legnagyobb érdeklődés az önvédelmi edzéseket övezte.

Pesterzsébet programjához hasonlóan a II. kerületben is a biztonságos lakhatás biztosítása van fókuszban, amiről Kovács Márton, Budapest Főváros II. Kerületi Önkormányzatának alpolgármestere beszélt.

Fő céljuk a hosszútávú, megfizethető lakhatás biztosítása barátságos lakókörnyezetben. Itt két felújított ingatlan működik jelenleg, ami mellett a kerületi önkormányzat szociális munkát is biztosít a családoknak.

Lombos Petra, az Óvóhely Áldozatsegítő Központ vezetője ismertette Ferencváros projektjét, ami a kerületek közül talán a legszerteágazóbb az áldozatsegítésben. Ennek keretein belül biztonságos lakhatás és az áldozatok menekítése mellett hatalmas hangsúlyt fektetnek a szakemberek továbbképzésére. Programjuk kiterjed az olyan speciális igényű áldozatokra is, mint például az érzékszervi fogyatékossággal élők, a hajléktalanok vagy a mentális problémákkal küzdők.

A szakemberek számára a Ferencvárosi Szociális és Gyermekjóléti Intézmények Igazgatósága (FESZGYI) esetfókuszú workshopokat szervez a kerületben, amelyek során a bántalmazott gyermekek felismerését elősegítő ismeretek élveznek prioritást. A pszichológiai segítségnyújtás részeként a FESZGYI egyik fő célja a sorstársi közösségek létrehozása, ami kifejezetten nagy segítséget jelent a speciális igényű áldozatoknak.

Gallov Adrienne / Főpolgármesteri Hivatal

Egy szintén meghatározó vonal Ferencváros projektjében az információáramlás biztosítása a szakemberek és kerületek közt. Ennek a stratégiának a célja a minél szélesebb körű igények lefedése, valamint az áldozatok könnyebb beazonosítása kerülettől függetlenül.

Óbuda-Békásmegyer programjának fókuszpontja az áldozatok visszaintegrálása a hétköznapi életbe. Szalai-Komka Norbert, az Óbudai Családi Tanácsadó és Gyermekvédelmi Központ intézményvezetője szerint ezt biztonságos lakhatás biztosításával, áldozatsegítő csoportokkal és speciális jogsegélyszolgálatokkal kívánják megvalósítani.

Itt három felújított ingatlan működik, ahol az áldozatok hat hónapnyi ingyen lakhatást vehetnek igénybe. Azonban ezt meghaladóan sem engedik el az áldozatok kezét: egy komplex szolgálati rendszer keretében a NANE és a Patent közreműködésével széleskörű jogi segítséget és tanácsadást biztosítanak számukra, valamint igény szerint mentori kíséretet kaphatnak az ügyintézéshez. Emellett egy 24 órában működő krízisvonal segítségével maradhatnak folyamatos kapcsolatban az áldozatok a központ munkatársaival.

Az áldozatok rejtve maradnak

A konferencia előadásait Baranyai Blanka, a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány gyermekvédelmi programvezetője zárta, aki kiemelte a családon belüli erőszak megelőzése és kezelése során felbukkanó nehézségeket. Ezeket a problémákat az előadók is többször érintették a konferencia során, amikor a kerületek projektjeit ismertették.

A legnagyobb kihívás az érintettek láthatatlansága, valamint a közvetlen kontakt hiánya az áldozatokkal. Mivel a lakosság meglehetősen tájékozatlan, ha a családon belüli erőszakról van szó, ezért sokszor az elszenvedői észrevétlenül maradnak, és kiesnek a segítségnyújtás látóköréből.

Nem elhanyagolható a gyermekekkel foglalkozó szakemberek hiányos ismerete sem, amelynek következtében rengeteg gyermekáldozat rejtve marad. Szintén nehézséget okoz a fiatalok tájékoztatásának körülményessége. Sok esetben nehézkes az iskolák bevonása a kampányokba, valamint kevés a fiatalokat megcélzó ismeretterjesztő jellegű program is.

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány széleskörű segítő programon keresztül igyekszik orvosolni a problémákat. Ingyenesen hívható lelkisegély szolgálatot biztosítanak bántalmazott gyermekek számára, valamint akkreditált képzéseket és webinarokat biztosítanak a szakemberek számára. Fő céljuk az áldozatsegítéssel kapcsolatos szemléletmód formálása a magyar társadalomban.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik