Belföld

Szijjártó: Trump megválasztásával egy teljesen új politikai valóság jött létre

Mohos Márton / 24.hu
Mohos Márton / 24.hu
Bár Donald Trump elképzeléseiből könnyen globális kereskedelmi háború lehet, a külügyminiszter nem fél, mert szerinte az USA és Kína érdeke is az, hogy megegyezzenek.

Szijjártó Péter arról beszélt a Kossuth Rádió vasárnapi műsorában, hogy az Egyesült Államok elnökválasztásának végkimenetele „egy teljesen új politikai realitást, egy új politikai valóságot, egy új politikai környezetet hozott létre”.

A külgazdasági és külügyminiszter szerint „innentől kezdve az amerikai adminisztráció, az amerikai kormány, az amerikai elnök az eddigi háborúpárti állásponthoz képest egy homlokegyenest ellentétes, békepárti megközelítést fog képviselni, ami pedig megkérdőjelezi és a változás kényszere elé állítja azt a teljes kudarcot vallott európai stratégiát, amely a fegyverek szállítására, a fegyverek Oroszország területén történő bevetésére, újabb szankciós csomagok elfogadására irányult”.

Szijjártó úgy látta, az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozójának nyitóülésén is hallhattak olyan felszólalásokat, amelyek „egészen üdítő frissességgel vázolták, hogy mit kellene Európának tennie ebben az új valóságban”, de szerinte ezeket

mind-mind nem európai uniós tagországok vezetői tették.

Úgy vélte, ez veszélyes, de reméli a következő időszak politikai vitái Európában lehetőséget biztosítanak arra, hogy a kontinens is felismerje majd a saját helyét, a saját szükségleteit, a saját stratégiájának változására vonatkozó szükségletet.

Trumppal minden jó lesz

Szijjártó Péter szerint Donald Trump győzelme nemcsak a globális politikában jelent új realitást, hanem Magyarország életében is: jó sansz van arra, hogy „a jövő év már vissza tudja hozni a békét Európának”, és „nyilvánvalóan a békében egészen más gazdasági lehetőségek nyílnak ki, mint egy háborús időszakban”.

Hozzátette, hogy a háborús időszak korlátozza a gazdasági lehetőségeket, mert „védekezésre és fegyverekre kell költeni”, a rossz közeg pedig visszaveti a gazdasági növekedést, energiaár-emelkedést és inflációt eredményez, míg „a békeidőszak kinyitja a gazdasági növekedés lehetőségét”. (Ennek a gondolatmenetnek egyes részei nehezen összeegyeztethetőek azzal, hogy Trump többször elmondta, az USA nem fogja megvédeni azokat a szövetségeseit, akik nem költenek eleget a saját védelmükre – a szerk.) A miniszter azt mondta, most egy olyan költségvetést fognak előterjeszteni, amely már erre a békeidőre reflektál.

Szijjártó a következő amerikai elnök által ígért globális kereskedelmi háborúról szóló kérdésre azt mondta, voltak ilyen típusú konfliktusok korábban is, amikor Trump volt az elnök, a világgazdaság két legnagyobb szereplője, az Egyesült Államok és Kína között. Úgy vélte, addig jó, amíg ez a verseny az egész globális gazdaság szempontjából „inspiráló jellegű”, és nem alakul át olyan kereskedelmi háborúvá, ami aztán gazdasági hidegháborúhoz vagy blokkosodáshoz vezet.

A miniszter bizakodik, mert elnökként Donald Trump a legnehezebb kérdéseket is tárgyalásokkal próbálta megoldani, és akkoriban biztató kereskedelmi tárgyalások zajlottak az Egyesült Államok és a Kínai Népköztársaság kormánya között (bár azt már nem mondta el, hogy itt mire gondolhatott).

Szerinte mindkét félnek az az érdeke, hogy egymással is a legjobb megállapodást kössék meg, és amennyiben ez a szempont kerekedik felül, akkor kifejezetten biztatóan látja a világgazdaság és a világkereskedelem jövőjét.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik