Kemény hangú közleményben állt ki a magyar bírók mellett az Európai Bírói Egyesület, mert megállapításuk szerint a bírák javadalmazásának jelenlegi szintje és feltételei Magyarországon ellentétesek az európai és más nemzetközi normákkal, illetve nem egyeztethetők össze az Európai Unió Bíróságának határozataiban meghatározott követelményekkel. Ezért felhívták a magyar hatóságokat, hogy
– olvasható a 24.hu-hoz eljuttatott határozatukban.
Az Európai Bírói Egyesület szerint ugyanis a bírák magyarországi javadalmazásának helyzete – amely nyilvánvalóan nincs összhangban a kormányzati alkalmazottak javadalmazásával – számottevő mértékben hátrányosan befolyásolja az igazságszolgáltatás függetlenségét. „Az igazságszolgáltatás függetlensége szempontjából gyakran hangoztatott annak fontossága, hogy a bírák megfelelő és arányos díjazásban részesüljenek” – hívták fel a figyelmet.
Az Európai Bírói Egyesület többek között a Velencei Bizottság állásfoglalására is hivatkozott, amely az igazságszolgáltatási rendszer függetlenségéről szóló határozatában leszögezte:
a bírák javadalmazásának meg kell felelnie a hivatás méltóságának, a megfelelő javadalmazás elengedhetetlen ahhoz, hogy a bírákat megvédjék az indokolatlan külső befolyástól.
Mint arról több cikkünkben is beszámoltunk, egyre nagyobb a düh és elkeseredés a bíróságokon, mivel az Európa-rekord infláció ellenére már több mint két éve nem kaptak fizetésemelést sem a bírák, sem a bírósági alkalmazottak (legutóbb 2022 januárjában nőtt az illetményük), így mostanra a fizetésük értének több mint egyharmada elveszett. Akkora a baj, hogy a harmadik hatalmi ág soha nem látott egységben lépett fel a bérhelyzet rendezése érdekében, és már az Országos Bírósági Hivatal elnöke, Senyei György is arról beszélt, hogy a bíróságok működőképességét veszélyezteti az alacsony bérezés miatti elvándorlás.
A kormány szerint nincs fedezet a bírók béremelésére ebben az évben – legalábbis ezt állította korábban Répássy Róbert államtitkár az Országos Bírói Tanács két héttel ezelőtti ülésén. Az viszont elképzelhető, hogy a bíróknál is kilátástalanabb helyzetben levő, most már megélhetési gondokkal is küszködő igazságügyi alkalmazottak részesülhetnek valamilyen bérrendezésben, erre 8–10 milliárd forintot tud átcsoportosítani a kormány az ígéretek szerint.