Belföld

Szoros versenyt ígér a Závecz-kutatás, a fiatalok és a budapestiek kormányváltást akarnak

Csóti Rebeka / 24.hu
Csóti Rebeka / 24.hu
Néhány százalékpont a különbség a kormány maradását és távozását akarók között, az előbbiek javára. A nőknél és a középkorúaknál van a legnagyobb előnye az Orbán-kormánynak. A mostani kormánypolitika bizonyos elemei az ellenzéki szavazók számára is szimpatikusak.

Minimális az eltérés azoknak a száma között, akik továbbra is a Fideszt látnák szívesen hatalmon, és akik kormányváltást szeretnének

– ez olvasható ki abból a közvélemény-kutatásból, amelyet a 24.hu megbízásából a Závecz Research készített. A megkérdezettek 45 százaléka azt szeretné, ha az április 3-ai választás után is a Fidesz kormányozna, 42 százalék azonban az ellenzéket látná szívesen az ország élén. A három százalékpontos különbség éppen a hibahatárnak felel meg (hétfőn egy másik, lényegében ugyanezt az eredményt mutató, később, de kisebb mintán készült felmérésről számolt be a Telex). 13 százalék nem tudott válaszolni erre a kérdésre.

Abban semmi meglepetés sincs, hogy a Fidesz-szavazók 100 százaléka továbbra is egy Orbán Viktor vezette kormányra vágyik, érdekesebb, hogy az ellenzéki pártok közös listáját támogatók között van 6 százaléknyi válaszadó, aki nem tudja, mi lenne a jobb, 3 százalék pedig annak ellenére szavaz a hatpárti összefogásra, hogy a kormányzást továbbra is a Fideszre bízná, vagyis úgy fest, csak megerősítené az ellenzéket voksával, de nem szeretné hatalomra juttatni.

A férfiaknál 46 százalék a kormányváltást akarók aránya, 43 százalék a Fideszt tartaná hatalomban. A nőknél viszont az utóbbiak aránya 46 százalék, miközben csak 38 százalékuk szeretne kormányváltást. A 40 év feletti korosztályokban szintén a kormány maradását preferálnák, a legtöbben (49 százalék) a 40 és 59 év közöttiek között. A fiatalabbak ellenben inkább kormányváltást szeretnének: a 18 és 39 év közöttiek 46 százaléka válaszolt így, szemben a változatlanságra szavazó 43 százalékkal.

Az alapfokú végzettségűek között ugyanannyian akarnak kormányváltás, mint nem (45 százalék), a középfokú végzettségűek 49 százaléka viszont megtartaná a Fidesz-kormányt, és csak 38 százalék cserélné le, miközben az egyetemet, főiskolát végzettek táborában a kormányváltás hívei vannak egy kicsivel többen (közöttük ugyanakkor 17 százalék nem tudott választani a két tömb között).

A budapestiek több mint fele (51 százaléka) azt akarja, hogy a jelenlegi ellenzék alakítson kormányt, a vidéki városokban viszont csak 41, a falvakban pedig 38 százalék válaszolt így. Ennek megfelelően mindössze a fővárosiak 37 százaléka bizakodik abban, hogy Orbán Viktor marad a miniszterelnök, holott a vidéki városokban 46, a községekben 48 százalék óhajtja ezt.

A felmérésből az is kiderül, hogy van a mostani kormánypolitikának olyan eleme, amely az ellenzéki szavazók számára is szimpatikus:

a kormányváltást akarók 79 százaléka azt szeretné, ha a következő – nem fideszes – kormány is folytatná a jelenlegi családtámogatási rendszert, és csak 18 százalék utasítja ezt el.

Az ellenzék kampányígéreteinek népszerűségére is rákérdeztek a kutatásban, és az derült ki:

  • saját választóik, azaz a kormányváltást akarók 80 százaléka örülne annak, ha a következő kormány bevezetné az eurót (9 százalék kitartana a forint mellett),
  • 96 százaléka igényli egy önálló egészségügyi és oktatási minisztérium felállítását,
  • míg 85 százalék ért egyet azzal, hogy háromról kilenc hónapra hosszabbítsák meg az álláskeresési járadék folyósítását (ez az ellenzék által kezdeményezett népszavazás egyik kérdése). Ezt a kormányváltó szavazók 10 százaléka ellenzi.

Amiben jóformán teljes az egyetértés az ellenzék hívei között, az az, hogy el kell elszámoltatni a Fidesz-kormányokat, és fel kell tárni az elmúlt évek korrupciós ügyeit. Erre 98 százalék mondott igent.

Módszertan

Az adatfelvétel 2022. február 17 és 23. között készült, telefonos módszerrel. A megkérdezettek száma 1000 fő, akik életkor, nem, iskolai végzettség és településtípus szerint az ország választókorú népességét reprezentálják. A közvélemény-kutatás során kapott adatok legfeljebb +/- 3,2 százalékkal térhetnek el attól, amit akkor kaptak volna, ha minden választókorú személyt megkérdeznek az országban.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik