Gulyás Gergely miniszter egy kormányinfón „16 éves beteg kisgyereknek” nevezte az alternatív Nobel-díjas Greta Thunberget, akit szerinte csak kihasználnak. Szél Bernadett erre megírta neki, jobban tenné, ha bocsánatot kérne, mert az autizmus nem betegség, hanem állapot, ami eltérő fejlődéshez vezet. Az Asperger-szindróma pedig az autizmus egyik típusa, amire átlagos vagy annál magasabb intelligenciaszint jellemző, Magyarországon pedig mintegy 100 ezer ember él autizmussal.
A független képviselő kérdésére Orbán Balázs államtitkár válaszolt. A főnöke védelmében írt esszéje egy könyvajánlóval kezdődik a Greta-jelenség megértéséhez.
A több millió kíváncsi szempár kereszttüzében élő, még csak 16 éves Greta Thunberg a svéd közéletben ismert Thunberg-Ernman házaspár gyermeke. A tinédzserből megkerülhetetlen világjelenség lett, a család pedig könyvet írt az igen küzdelmesnek, embert próbálónak tűnő éveiről és a klímavédelemről. A Greta-jelenség jobb megértését segíti az „Ég a házunk” címmel immár magyarul is kiadott könyv, amely a környezetvédelmen túl egészen közeli képet fest a család harcáról az ADHD, depresszió, evészavar, Asperger-szindróma és dacszindróma ellen is.
Az államtitkár emlékeztetett azokra sajtóhírekre, amelyek szerint a We don’t have time nevű – radikális klímavédelmi intézkedéseket sürgető – startup a részvénykibocsátását Greta Thunberggel népszerűsítette, a kislány tudta nélkül. Orbán szerint nem ez volt az első és egyedüli eset,
amikor tömegek gondolkodtak el azon, hogy a fiatal svéd lányra sokan pr-termékként tekintenek
és kétes célokra használják.
Az államtitkár szinte már tényszerűnek tartja, hogy
a liberális és baloldali politika a világméretű Greta-jelenséget politikai termékként használja fel, és a fiatal lányt klímabábuként rángatja a hatalmas tömegek előtt. Az persze a legkevésbé sem foglalkoztatja azt a közeget, hogy a fiatal lány hogyan tudja kezelni a világméretűre nőtt elvárásokat, a felé irányuló rajongást és gyűlöletet.
Az államtitkár megdöbbentőnek és képmutatónak nevezi, ahogy a globális baloldal a klímavédelmet próbálja kisajátítani, miközben a létezik „konzervatív zöldpolitika”. Az Orbán-kormány 2010 óta számos szakpolitikai intézkedéssel szolgálta a környezet védelmét: javítottak a lakások energiahatékonyságán, csökkentették hazánk szén-dioxid kibocsátását, növelték az erdők nagyságát és jelentős eredményeket értek a hulladék-újrahasznosítás területén is.
Orbán Balázs meggyőződése, hogy bocsánatot nem főnökének, hanem azoknak kellene kérniük, akik Greta Thunberget gazdasági és politikai haszonszerzésre használják és akik csak beszélnek a környezetvédelemről. A téma komoly, ezért arra kérte Szél Bernadettet, hogy Gulyás Gergely mondatait ne magyarázza félre, azoknak valótlan tartalmat ne tulajdonítson.
Kiemelt kép: Greta Thunberg felszólal az ENSZ klímacsúcsán a szeptember 23-án. MTI/EPA/Justin Lane