Feloldhatják a lassan két éve tartó szükségállapotot Törökországban a június 24-i parlamenti és elnökválasztás után – közölte Recep Tayyip Erdogan török államfő csütörtök este egy televíziós interjúban.
Erdogan a szükségállapot feloldásának lehetőségét helyezte kilátásba. Mint mondta, a választások után napirendi pontra tűzik.
Közölte: nem lehet sokáig halasztani a szükségállapot feloldását, gyorsan fog a kormány ez ügyben dönteni.
Törökországban a szükségállapotot 2016 júliusában, néhány nappal a hadsereg tisztjeinek sikertelen államcsínyét követően rendelték el Törökországban, és azóta folyamatosan meghosszabbították, miközben 50 ezer embert őrizetbe vettek és több mint 140 ezret menesztettek vagy felfüggesztettek állásából. A szükségállapot nagymértékben kiterjesztette a hatóságok jogkörét, s ez idő alatt számtalan sajtóorgánumot szüntettek meg.
Az ENSZ emberi jogi főbiztosa május elején felszólította a török kormányt, hogy azonnal oldja fel a szükségállapotot, mert a kormányétól eltérő véleményen lévőket sújtó szigorú büntetések nemigen egyeztethetők össze a „hiteles választásokkal”.
Zeid Raad al-Husszein nyilatkozatában megjegyezte, hogy a szükségállapot kihirdetése óta az ellenzék mozgástere jelentősen zsugorodott Törökországban. „Nehéz elképzelni, hogy miként lehet hiteles választást tartani olyan környezetben, amelyben a hatalmon lévő párt nézeteit megkérdőjelezőket szigorúan büntetik” – közölte a jogi főbiztos. (MTI, fotó: Europress – Murat Kula / Anadolu Agency)