A Klubrádió reggeli műsorában Tamás Gáspár Miklós azt mondta: a Fidesz választási rendszere miatt az ellenzék és a demokrácia is csapdahelyzetben van. A filozófus-publicista szerint a szisztéma két nagy szereplő versenyére épít, összefogásra kényszerít mindenkit, aki meg akarja dönteni az Orbán-rendszert. Ez minden mást felülír, az ellenzéki pártok programjai már nem számítanak, így nem is lehet demokratikus a választás sem.
Akkor lehet tényleges demokráciáról beszélni, ha viták és döntéshozatalok színterei átszövik a társadalom minden rétegét, a kistelepülésektől az országos politikáig.
Ez kiveszett a politikai életből, amit mutat a pártok, szakszervezetek csekély taglétszáma. Az emberek nem hisznek a politikai tevékenység, a párbeszéd értelmében. A pártprogramok szinte teljes eltűnésével, a vásárhelyi választás utáni helyezkedésekkel megszűnik a demokratikus politika, a választók nem szakpolitikai kérdések alapján döntenek,
ezt teljesen felülírja a Nemzeti Együttműködés Rendszerének leváltása.
Tamás Gáspár Miklós az ellenzéket is bírálta, amiért harcol a győzelemért, de következményeit nem ismeri, valódi koncepció hiányában nem tudhatjuk, hogy esetleges győzelem után nem a NER-t vinné-e tovább, így pedig lutri az ellenzékiek egymás javára történő visszaléptetése is.
A vásárhelyihez hasonló koordináció az egyéni körzetekben csak akkor válik érdemi együttműködéssé, ha az esetleges győzelem után a pártprogramok reménytelen összehangolása helyett egy szakértői kormány jön. Ez lehetőség lenne a közvélemény megnyugtatására, egy olyan, 1-1,5 éven át tartó átmeneti korszakra, amit már egy tisztességes, arányos keretek között tartott választás zárna le.
TGM az Elios-ügyről azt mondta: az nem felfoghatósága miatt lett botrány, hanem azért, mert az OLAF készítette a jelentést, az átlagemberek pedig úgy érzik, az ő helyzetük nem javult, hiszen a bürokrácia, a szociális politika, a bér- és adórendszer is katasztrofális, csak egy privilegizált szűk rétegnek kedvez.
Kiemelt fotó:MTI/ Beliczay László