Dinamikusan növekszik a vidéki magyar felsőoktatási intézményekben tanuló külföldi hallgatók száma – derül ki a Zoom körképéből. A lap a Pécsi Tudományegyetem rektorának évnyitó beszédét idézi, amiben Bódis József azt mondta, már 4000 külföldi diákja van az intézménynek.
A pécsi egyetem növekedése azért is szembeötlő, mert egy éve még csak 3000 nem magyar állampolgár koptatta a padokat. A Debreceni Egyetem is kilőtt, egy éve 4300 körüli külföldijük volt, idén már 5000. Szegedről nincs információ még, de a pécsihez hasonló növekedés történt ott is a lap szerint.
Ez jó üzlet az egyetemeknek, mert a külföldi hallgatók jó pénzeket fizetnek be az idegen nyelvű oktatásért. A pécsi, debreceni és szegedi egyetemek közös kutatása szerint évi kb. 21 milliárd forint tandíjat fizetnek be a külföldiek. Ráadásul mivel fogy a magyar, egyre kevesebb a gyerek, a hallgató is, megéri külföldi diákokat vadászni. A világ egyetemein is tendencia ez, egyre nagyobb a nemzetközi verseny köztük a hallgatókért.
A kormány is támogatja ezt a törekvést, Palkovics László oktatási államtitkár egy éve nyilatkozta, hogy 2020-ig szeretnék elérni, hogy a magyarországi felsőoktatásban tanulók 15 százaléka külföldi legyen. Ők a három nagy vidéki egyetemvárosban évi 22 milliárd forintot költenek el lakhatásra, megélhetésre, szórakozásra stb.
Maga Orbán Viktor jelentette be a Modern Városok Program keretében, hogy Pécs 24 milliárd forintot kap az egyetem fejlesztésére. A cél az 5000 külföldi hallgató.
A toborzásról amúgy keveset tudni. A Debreceni Egyetem egy saját koordináló központtal intézi a dolgot, helyi cégek is segítik a munkájukat külföldön. Ezek a cégek 1-2 százalékot kapnak a térítéses képzésből származó bevételből. Pécsen egy igazgatóság toboroz, Szegeden sokféle marketingeszközzel élnek, de a toborzás költségeit egyik egyetem sem osztotta meg, a Zoom évi 200-400 millióra saccolt.
Vannak ösztöndíjas programok is, mint a Stipendium Hungaricum. Aki ezzel tanul itt, az ingyen vehet részt az alap- és mesterképzéseken és kap havi 40 460 forint ösztöndíjat, elhelyezést és ingyenes egészségbiztosítást. A mostani tanévben Pécsen 800, Debrecenben 639, Szegeden pedig 266 ilyen ösztöndíjas tanul, a számuk évről évre nő.