Kibővítik a társadalombiztosítás (tb) által finanszírozott lombikprogram-eljárások számát, valamint változni fog az ahhoz kapcsolódó gyógyszertámogatás is – jelentette be az emberi erőforrások minisztere.
Balog Zoltán úgy fogalmazott, hogy a kormány tiszteletben tartja a magánéleti döntéseket, azonban segíteni kell azokon a párokon, akik gyermeket szeretnének. Ma a szülőképes korú pároknak a 20 százaléka küzd meddőséggel, amiben a kormánynak kötelessége segíteni – mondta.
Kiemelte, a közelmúltban született egy másik kormányhatározat, amely 1,5 milliárd forinttal támogatja a Bethesda Gyermekkórházban és a Budai Irgalmasrendi Kórházban kialakítandó új nőgyógyászati és andrológiai részleg létrehozását, ahol olyan alternatív kezeléseket kínálnak, amelyek meddőségi problémákkal küzdő pároknak segítenek abban, hogy természetes úton foganjon gyermekük.
Ezen kívül – folytatta Balog Zoltán – a gyermekre váró párok választhatják az örökbefogadást is, és ezen eljárásokat is egyszerűsítették a közelmúltban.
A miniszter reményei szerint a lombikprogram kiszélesítésével két-három éven belül megduplázódhat a beavatkozások száma, és feltehetőleg lényegesen nő majd a gyermekszám is.
A lombikprogram felpörgetését segítő kormányzati intézkedésekről beszámoló miniszter kijelentéseinek egy nemrégi botrány ad hangsúlyt. Egy hete a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke, Veres András győri megyéspüspök élesen bírálta a lombikprogram kormányzati támogatását, a püspök szerint bűnös, aki részt vesz a lombikprogramban. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes ma azzal csatlakozott a vitához, hogy nekiment a lombikbébiprogrammal foglalkozó intézménynek, a Kaáli Intézetnek.
Minden megszületett gyermek kincs, érték, és segíteni kell a világrajövetelüket
– fogalmazott ma Balog Zoltán.
Kiemelte, mind az állami, mind a magánellátást nyújtó intézményeknél bevezetik az eljárásokkal kapcsolatos regisztrációt, így már nemcsak a sikeres beavatkozásokat kell lejelenteni, hanem a lombikeljárás elindulásakor is szükséges lesz a regisztráció.