A 24. hu birtokába került több mint 3 ezer ember személyes adatait tartalmazó adatbázis kapcsán Tarlós István mondta,
Mint mondta:
A BKK munkatársai elvileg nem férhettek hozzá, szóval ez el is dőlt, hogy ki volt.
Tisztázatlan és szerinte illegális az, hogy hogyan kerülhet egy újság birtokába egy 3 ezer fős adatbázis.
A budapesti főpolgármester szerint a német rendszergazda „alamuszin lapít”, és igyekszik kitérő magatartást tanúsítani. „Emiatt óvatos lennék.”
A főváros nevében követelem, hogy a projekt előállítója adjon magyarázatot a fővárosi önkormányzatnak és a BKK-nak, hogy mi az ördög vana rendszerrel, mit dolgoztak ki és mit adtak oda, nekem garantálva azt, hogy az működőképes
– mondta.
„Ha veszek egy autót és annak rossz a féke, ki a hibás: aki odaadta az autót vagy aki vezeti?” – tette fel Tarlós a költői kérdést.
A főpolgármester belső vizsgálatot rendelt el az online rendszer minőségének tisztázására. Szerinte nincs feltörhetetlen rendszer, itt azt kell megállapítani, hogy a BKK és T-Systems fejlesztése a könnyen vagy a nehezen feltörhetők közé tartozik.
A BKK nem finanszírozója ennek a projektnek, ő a szolgáltatás igénybevételére szerződött és arra sem fizetett ki még semmit. Ez eddig egy fillérjébe sem került sem a BKK-nak, sem a fővárosnak. Aki a BKK ellen hűtlen kezelés miatt feljelentést tett, örüljön, hogy ellene nem indul
– mondta a főpolgármester, aki elmondta, a német tulajdonosnak nem szabadna hallgatnia, magyarázatot kell adnia a történtekre.
Annyira nincs köze a német cégnek a magyarhoz, mintha azt mondanám, nekünk nincs közünk a BKK-hoz
– tette hozzá. Szerinte „sajtófélelmi” okokból simogatják az elkövetőket, a károsulttól pedig még senki nem kért bocsánatot.
Újságírói kérdésekre válaszolva kiderült,
- a szerződésmódosítást is vizsgálja a belső vizsgálat,
- amit amúgy nem a BKK végez, de azt nem mondta el, hogy ki
- a vizsgálati jelentés nyilvános lesz,
- az ügyet nem akarja tulajdonosi (fővárosi) szintre emelni.
A BKK-botrányról
Mint ismeretes: két héttel ezelőtt elindult a BKK online jegyértékesítési rendszer, amiről bár azt állították, nem a vizes világbajnokságra dobták össze sebtében, kiderült a BKK és a T-Systems az indulás előtti napokban szerződött – ráadásul az utolsó pillanatban teszteltették a cég munkatársaival.
A 24.hu birtokába került dokumentumok alapján valószínűleg az első háromezer felhasználó adataihoz hozzáférhettek mások is, az LMP pedig pár nappal ezelőtt azt nyilatkozta: lemondatnák a BKK-vezér Dabóczi Kálmánt.
A cég ellen hétfőn tüntettek is, Vitézy Dávid, a BKK 2010 és 2014 közötti vezetője szerint ehhez hasonló eset az elmúlt tíz évben nem volt. A főváros egy hete azt mondta, kibertámadás alatt áll a BKK online rendszere, a 24.hu pedig elsőként írta meg, hogy a 18 éves fiút, aki felhívta a BKK figyelmét arra, hogy 50 forintért is lehet venni tízezres bérletet, a Nemzeti Nyomozó Iroda vitte el egy reggel. A fiatalt azóta súlyosabb bűncselekménnyel gyanúsítják.
A témában írt összes cikkünket ide kattintva találja.