A karácsony az emberiség egyik legősibb ünnepe. Vallásos tartalma mellett idővel a szeretet ünnepének kezdték el hívni, amikor a családok maguk mögött hagyhatják a nyüzsgő hétköznapokat, és szeretteik körében tölthetik az idejüket. Ahogyan az évek múlásával mindennapi életünk folyamatosan alakul, úgy a karácsonyi szokásaink is állandó változásban vannak.
Így karácsonyoztunk régen
A feljegyzések szerint Brunszvik Teréz grófnő, az első magyarországi óvodák megalapítója volt az első itthon, aki karácsonyfát állított az 1820-as években. A 19. század közepétől kezdve vált fokozatosan egyre elterjedtebbé Magyarországon a karácsonyfa-állítása, eleinte főleg a németajkú városi lakosság körében, mivel Németországból indult hódító útjára a szokás. Vidéken és kisebb falvakban egészen az 1930-as évekig kellett várni, hogy általánossá váljon ez a tradíció. A kisebb parasztházakban helyhiány miatt sokszor csak egy fenyőágat tettek ki vagy lógattak le a mestergerendáról. A piaci fenyőfa-árusítás az ötvenes években terjedt el hazánkban.
Régen nem okozott nagy fejtörést, milyen fenyőt válasszunk, ugyanis egyértelmű volt, hogy luc lesz az otthon dísze – még ha kicsi, ritkás vagy csálé is volt sokszor –, mert csak azt lehetett beszerezni. Habár a lucfenyő hamar kezdi hullajtani a levelét, cserébe fenyőillat lengi be tőle a szobát. A fa befaragása és a talp kiékelése mindig nagy kihívást jelentett, ez azóta sem változott. Ahogyan az sem, hogy minden igyekezet ellenére a végén kissé mindig ferdén áll a karácsonyfa.
Díszek tekintetében sem volt széles a választék: gyöngyházfényű üveggömbök helyett fából, szalmából, fonalból, papírból vagy termésből készült, saját készítésű ornamentumok lógtak a faágakon. Ezek némelyike szimbolikus értéket képviselt, az almaszelet például a következő évi bőséget és egészséget jelképezte. A kor előrehaladtával megjelentek a fán az olyan édességek is, mint a habkarika, az aranyozott, befóliázott diók vagy éppen a csiptetős viaszgyertyák. Ezt később felváltotta a soros kapcsolású izzósor, aminek olykor az összes égőjét végig kellett tekergetni, hogy megtaláljuk azt az egyetlen egyet, ami miatt nem világít a fényfüzér. Érdekesség, hogy a fényes girland az első karácsonyfák megjelenése óta gyakori díszítőelem, míg az angyalhaj a nyolcvanas-kilencvenes években lett egyre nagyobb divat.
Ami az ajándékokat illeti, a ránk zúduló reklámrengeteg és az internet megjelenése előtt sokkal nagyobb utánajárást igénylő feladat volt a beszerzésük a különböző áruházakból és körúti üzletekből. Évtizedekkel ezelőtt nem az ajándéktárgyakon volt a hangsúly: a múlt század elején többnyire ólomkatona, búgócsiga, mogyoró, dió vagy valamilyen kézzel készített apróság volt a meglepetés a gyerekek számára. Aztán menő lett a Rubik-kocka, a moncsicsi, valamint a Gazdálkodj okosan! vagy Ki nevet a végén? társasjátékok.
Hal, mák, szaloncukor – van, ami örök karácsonykor
A hagyományok szerint a katolikus családok böjtöltek karácsony előtt, majd szokás szerint bőséget szimbolizáló mákot, diót, halat, fokhagymát, malacot vagy épp bárányt fogyasztottak, melyek ma is megszokott fogásai az ünnepi asztalnak. Elterjedt fogásnak számít a halászlé, a rántott hal krumplisalátával, a töltött káposzta, desszertek közül pedig a bejgli, a hókifli és a zserbó.
Falun, akik megtehették, karácsonyra levágták a disznót, a hurkából, kolbászból pedig a városi rokonságnak is küldtek. A vidéki nagyszülők feladták postán csomagban a finomságokat, ami jól is jött az ünnepekre, mert a hetvenes években nem volt akkora árubőség a boltokban, és nem lehetett kilószámra húshoz jutni, mint manapság. Egy idő után karácsony előtt már lehetett banánt és narancsot kapni. Mivel nagy kuriózumnak számított a déli gyümölcs, hosszú sorok kígyóztak a boltok előtt, mert mindenki szerezni akart az egyáltalán nem olcsó különleges csemegékből.
A karácsonynak van néhány kifejezetten magyar hagyománya is, például a szaloncukor. Mint neve is sejteti, a desszert a főúri családok szalonjaiban díszítette először a karácsonyfát, még a 19. században. A dobostorta feltalálójának, Dobos C. Józsefnek az 1881-es szakácskönyvében jelent meg az édesség eredeti receptje, ezután otthon is bárki elkészíthette, feltéve, hogy volt pénze a hozzávalókra. A századforduló Budapestjén és a gazdagabb nagyvárosokban minden magára valamit is adó cukrászdában, kisebb üzemben lehetett kapni szaloncukrot, ami aztán az első világháború után kezdett nagyüzemben megjelenni. A csokis, vaníliás, epres ízesítésű, selyempapírba, majd ezüst fóliába csomagolt konzum szaloncukor semmi máshoz nem hasonlító, utánozhatatlan ízét sokan a mai napig pontosan vissza tudják idézni.
A magyarok legkedveltebb ünnepi édessége abszolút hungarikumnak számít, sehol máshol nem gyártják ennyiféle ízben és csomagolásban, ráadásul nemcsak nasinak, de karácsonyfadíszként is hasznosítjuk.