A központosított orosz politikai-gazdasági rendszerhez illő innovációval állt elő a Putyin-adminisztráció: elkészült az a törvénytervezet, amelynek alapján létrejöhet az új nemzeti bankkártyarendszer, amelyben nonprofit elemek is lehetnek. Daszvidányja az amerikai kártyacégeknek – írja a Napi Gazdaság.
Bosszúból született
A Krím-félsziget bekebelezése után az amerikaiak befagyasztatták a Visával és a Mastercarddal több orosz bank bankkártyáinak a használatát. Putyin azonban talált rá megoldást: ekkor született meg az ötlet, hogy nemzeti bankkártyarendszert épít Oroszország, amelyen belül rubelben zajlik az elszámolás. Ezzel egyidejűleg lehetővé teszik a külföldi tulajdonban lévő pénzintézeteknek és pénzügyi szolgáltatóknak, hogy beszálljanak az új orosz fizetési rendszerbe.
Nem eszik olyan forrón
A dolog a Napi Gazdaság szerint azonban nem annyira egyszerű, mint amilyenek látszik: több egymásra épülő intézkedést igényel azt követően, hogy eldöntötték, piaci vagy nonprofit alapú megoldást választanak. Kell hozzá egy például egy független elszámolóház. Az orosz lap szerint a legtöbb piaci szereplő azt szeretné, ha ez a szervezet nonprofit alapon tevékenykedne. Aztán kell a szabályozási környezet. Aztán meg kell alapítani az elszámolóházat. Aztán jöhet csak a kártyakibocsátás megkezdése.
A jegybank a főnök
A projektért a jegybank felel, amely egyelőre nem döntötte el, hogy a nonprofit vagy a piaci modellt támogassa-e. A bevezetéssel azonban nem sokat vacakolnak, a bank további egyeztetésekre hívta össze a szakmai szervezeteket a napokban és a kormány törvénytervezete is azonnal a parlament elé kerül. A nemzeti fizetési rendszer végső formáját hamarosan bejelentik.