A napilap a politikai szervezet 2011. február 13-án tartott közgyűlési határozatához jutott hozzá, amely szerint “ha a Magyar Szocialista Párt kongresszusa úgy dönt, fel kívánja venni a Demokrata Párt nevet, akkor a Demokrata Párt (…) egyesül a Magyar Szocialista Párttal, egyben hozzájárul ahhoz, hogy az egyesüléssel létrejövő társadalmi szervezet a jövőben a Demokrata Párt nevet viselje.
A Magyar Nemzet idézi a határozat másik pontját is, amely kimondja: a Demokrata Párt közgyűlése egyhangúlag döntött arról is, hogy ha az MSZP-kongresszus “nem határoz a Demokrata Párttá alakulásról, és ennek eredményeképpen az MSZP néhány korábbi tagjából másik társadalmi szervezet jön létre”, akkor a párt “egyesül ezzel a társadalmi szervezettel”.
Gyurcsány Ferenc a múlt hét végén külföldi újságíróknak már kilátásba helyezte, hogy egy új párt alapítását, ha kudarcot vall az MSZP átalakítása. A Magyar Nemzet idézi Puch László lapunknak adott interjúját, amelyben a pártigazgató keményen bírálta Gyurcsány platformját, amely “párt a pártban”, a volt kormányfőnek pedig azt üzente: vagy alkalmazkodik vagy kilép.
Kibeszélő show
A Népszabadság úgy tudja, hogy szerdán tárgyal az MSZP-frakció a Gyurcsány-platform által kezdeményezett pártszavazásról.
A lap arra is felhívja a figyelmet, hogy Gyurcsány Ferenc és a jelenlegi pártvezetés vitája több fronton is zajlik, a Pest megyei MSZP-elnök megválasztását is ez a harc nehezíti.
ferenc reagál:
Azt írja az újság – történetesen a Magyar Nemzet -, hogy megvan Gyurcsány új pártja, a Demokrata Párt. A bejegyzés alatt álló párt közgyűlése ugyanis úgy határozott, hogy nevét – azaz a Demokrata Párt nevet – kérésre az MSZP rendelkezésére bocsátja. Hasonlóan jár el akkor is, ha a mai MSZP egy részéből jön létre új társadalmi szervezet, és ez utóbbi kívánja felvenni a Demokrata Párt nevet.
Azt történt tehát, hogy az MSZP számára lefoglalták a Demokrata Párt nevet. Lehetőséget teremtve arra, hogy az MSZP átalakulása, kinyitása esetén a párt nevében is jelezze az új politikai orientációt. Ez tehát az MSZP mozgásterének növelését jelenti. Ha akar, akkor él ezzel a lehetőséggel, ha nem akar, akkor nem.
Többször elmondtuk, hogy az MSZP-ből egy centrumra nyitott, balközép orientációjú demokrata pártot szeretnénk formálni. A Demokrata Párt alapítói a kisbetűs jelzős szerkezetből, nagybetűs tulajdonnevet formáltak. Hadd tegyem hozzá: az alapítók egy részét ismerem. Szándékaikról is tudtam, és nem volt ellene semmi kifogásom. Ma sincs, mert támogatok minden olyan kezdeményezést, ami növeli az MSZP mozgásterét, kinyitja politikáját, szervezetét. (via facebook).