Az S&P hitelminősítő megerősítette Magyarország besorolását a befektetésre ajánlott kategória alján (BBB-), ugyanakkor a minősítés kilátását negatívra rontotta. Ezzel Magyarország már csak egy döntésre van a bóvlitól (befektetésre nem ajánlott kategória) a hitelminősítőnél, írja a hvg.hu.
A lap cikke szerint a negatív kilátás annak a megfontolásunknak a tükröződése, hogy az elkövetkező két évben növekvő kockázatok fenyegetik Magyarország fiskális (költségvetési) és külső stabilitását a növekvő kereskedelmi protekcionizmus, a gyengülő globális kereslet, a szűkülő tőkebeáramlás és a választások előtti költségvetési lazítás közepette emelkedő kamatkiadások miatt.
A hitelminősítő arra hívta fel a figyelmet, hogy a jövőben leminősítéshez vezethet, ha Magyarország költségvetési teljesítménye gyengébbnek bizonyul előrejelzéseinknél, vagy ha fokozódnak a külső nyomások. A kilátást stabilra módosíthatják, ha a költségvetési konszolidáció gyorsabban megy végbe, mint azt jelenleg prognosztizálják, és ez egyértelműen csökkenő pályára állítja az államadósság GDP-arányos szintjét.
A Nemzetgazdasági Minisztérium úgy reagált erre:
a kormány álláspontja szerint ez az értékelés átmeneti, és az év második felében pozitív fordulat várható.
Az NGM azt írta, idén elérhető a 2,5 százalékos gazdasági növekedés, jövőre pedig 4 százalék körül várható. Az S&P 2026-ra csak 2,5 százalékos növekedést vár, majd a következő évben rendre 2,3 és 2,4 százalékos GDP-bővülést.