A költségvetésében szereplő 5,9 milliárd forint a választási rendszerek működtetésére, a 8,4 milliárd forint pedig a 2026. évi országgyűlési képviselőválasztás előkészítésére vonatkozik – írta a Nemzeti Választási Iroda a 444-nek.
A Vox Populi választási kalauz szúrta ki nemrég, hogy a 2025-ös költségvetésbe betervezett a kormány 8.4 milliárd forintot országgyűlési választásokra, szúrta ki a Ezt Kovács Gergely, az MKKP társelnöke, XII. kerületi polgármester úgy értelmezte:
úgy tűnik, elgondolkodtak a Fideszben az előrehozott választáson.
A Vox Populi által hivatkozott törvényjavaslatban tényleg található egy 8,411 milliárd forintos tétel, az előterjesztő szerint pedig „ebből a pénzből kerül finanszírozásra a választáshoz kapcsolódó postai küldemények (értesítő, határon túli választópolgárok tájékoztatói, levélcsomagjai) nyomda és postaköltsége, a központi biztosítású nyomdai termékek beszerzése, a választási irodák tagjainak képzése és a választási informatikai felkészülés költségei (pl. választási irodák által használt szakrendszerek felkészítése).”
A Kormányzati Tájékoztatási Központ később mindezekre reagálva közölte: „ a következő országgyűlési választások 2026-ban lesznek, minden ezzel ellentétes híresztelés csupán ócska politikai hecckampány”.
A Nemzeti Választási Iroda most a 444-nek azt írta: az 5,6 milliárdos tétel évről-évre állandónak tekinthető és ebből finanszírozzák „a nem közvetlenül az aktuális általános választáshoz kapcsolódó, de állandóan jelentkező központi választási informatikai kiadások, az NVI által biztosított központi, választási célt szolgáló dedikált szerverek és kliens eszközök üzemeltetése, ezen rendszerek folyamatos biztonsági és egyéb frissítése, az emelt szintű licenszek megújítása, és az ehhez tartozó hálózati szolgáltatások biztosítása, választási biztonsági operatív központ üzemeltetése”.
Válaszuk szerint „ez az előirányzat nyújt fedezetet az időközi választásokhoz (helyi önkormányzati képviselők és polgármesterek, nemzetiségi önkormányzati képviselők, valamint országgyűlési képviselők) és a helyi népszavazásokhoz kapcsolódó informatikai feladatokra is”.
Az NVI szerint a 8,4 milliárd forint csak az adott általános választáshoz kapcsolódó adott évi, jelen esetben előkészületi előirányzat, ami szintén tartalmaz informatikai költségeket, azonban azok csak az adott általános választáshoz kötődnek. A 8,4 milliárdból válaszuk szerint a 2026-os választáshoz kapcsolódó informatikai jellegű kiadások várható összege 6,6 milliárd forint lesz.